Jaworze
Jaworzański oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTE) świętował 13 października 2024 r. 40 lat swojej działalności. Z tej okazji odbyło się dziękczynne nabożeństwo, w którym uczestniczyli zaproszeni goście: prezes PTE Michał Jadwiszczok, sekretarz Zbigniew Gruszka i skarbnik Halina Czauderna, a także delegacje z oddziałów z Bielska, Ustronia i Cieszyna.
W czasie nabożeństwa członkowie PTE w Jaworzu Maria Miarka i Józef Król zostali uhonorowani tytułem „Honorowego członka PTE”. Natomiast zarząd jaworzańskiego oddziału uhonorował okolicznościowymi dyplomami 5 osób, które są członkami od 40 lat. Otrzymali je: Maria Miarka, Józef Król, Roman Rucki, Ryszard Klima oraz pośmiertnie Marceli Wiśniewski.
W uroczystości uczestniczyła wójt Jaworza Anna Skotnicka-Nędzka i przewodnicząca rady gminy Agnieszka Nieborak, które przekazały życzenia.
Kazanie wygłosił zwierzchnik diecezji cieszyńskiej bp Adrian Korczago, który w oparciu o Słowo Boże z 2. Listu do Koryntian 3,3 powiedział: „PTE w Jaworzu z pewnością jest niekwestionowaną formą bycia »listem Chrystusowym«, jedną z niezliczonych form, jakie przybierać może nasze aktywizowanie się na rzecz Chrystusowej sprawy w tym świecie. Za tę działalność pragnę dziś gorąco wam podziękować. To piękna karta historii, jaką zapisaliście, ale także pulsujące świadectwo wiary. Cieszymy się, że ten list w waszym przypadku przyjmował tak różnorodną postać”.
W czasie nabożeństwa śpiewał Zespół Cantate pod dyrekcją Małgorzaty Penkali-Ogrodnik. Druga część jubileuszu odbyła się w Gościńcu Szumnym w Jaworzu.
Ustroń
W kościele ap. Jakuba Starszego w Ustroniu 31 października 2024 r. oprócz Pamiątki Reformacji obchodzono 40-lecie założenia ustrońskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTE).
Nabożeństwo odprawili proboszcz ks. Dariusz Lerch i ks. Zbigniew Obracaj. Reformacyjne kazanie oparte o fragment Listu do Rzymian 3,23-24 wygłosił bp Adrian Korczago, podkreślając: „Dziś kolejny raz stawiamy sobie wcale niekomfortowo brzmiące pytania: W jaki sposób, na co dzień, zabiegamy o zachowanie reformacyjnego dziedzictwa? Ile z niego zdarzyło nam się uronić, zaprzepaścić, często bezpowrotnie, bo tak prościej, wygodniej, bardziej komfortowo? (…) Zostaliśmy usprawiedliwieni darmo, z łaski. (…) Jej cena jest najwyższa, jej ceną było cierpienie i śmierć na drzewie hańby jednorodzonego Syna Bożego – odkupieńcze dzieło, na które nie można pozostać obojętnym”.
W trakcie nabożeństwa kurator parafii Łukasz Sitek, będący również prezesem ustrońskiego oddziału PTE, przedstawił historię towarzystwa oraz jego główne cele działania. Zachęcał też do kultywowania tradycji i ewangelickiego etosu. Wręczył także Danucie Pilch – wdowie po wieloletnie prezesie PTE Ustroń Michale Pilchu, pośmiertne nadanie honorowego członkostwa PTE.
W imieniu władz samorządowych podziękowania za służbę PTE złożył Marcin Szarek – radny Sejmiku Województwa Śląskiego a zarazem prezes bielskiego oddziału PTE.
Nabożeństwo miało uroczysty wymiar, zgromadziło wielu ustronian i gości. Oprawę muzyczną zapewnili: Paweł Seligman – organy, Aleksander Knura – trąbka i Kamil Wolner – puzon. Śpiewał Ustroński Chór Ewangelicki pod dyrekcją Szymona Staniszewskiego.
„Zwiastun Ewangelicki” 21/2024