miniatura

– IX Zgromadzenie Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie

W dniach 27 sierpnia – 2 września 2024 roku w Sybinie w Rumunii odbyło się IX Zgromadzenie Ogólne Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie (WKEE). Gospodarzami wydarzenia były: Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Rumunii, Kościół Ewangelicko-Luterański Rumunii, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Rumunii oraz Kościół Unitariański Transylwanii.

Spotkanie Wspólnoty reprezentującej 40 milionów wiernych z 96 Kościołów protestanckich – luterańskich, reformowanych, unijnych i metodystycznych, odbyło się pod hasłem W świetle Chrystusa – wezwani do nadziei. W wydarzeniu wzięło udział około 100 delegatów z Kościołów członkowskich, a także obserwatorzy, m.in. ze Światowej Federacji Luterańskiej, reprezentowanej przez ks. Ireneusza Lukasa oraz goście. Delegatem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce był ks. Arkadiusz Raszka z Dzięgielowa. Obecny był również ks. Marcin Brzóska, proboszcz parafii w Cieszynie, członek Rady WKEE.

Wybory

Zgromadzenie Ogólne wybrało nową Radę WKEE. W jej skład ponownie wszedł ks. Marcin Brzóska. Podczas pierwszego spotkania jej przewodniczącą została wybrana ks. Rita Famos (Kościół Protestancki w Szwajcarii), a pozostałymi członkami prezydium prof. Georg Plasger z Niemiec i bp Marko Tiitus z Estonii.

Obrady WKEE odbywały się w średniowiecznej katedrze luterańskiej w Sybinie, należącej do Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Rumunii, który liczy około 11 tysięcy członków. Podczas nabożeństwa inauguracyjnego kazanie wygłosił ks. John Bradbury (Zjednoczony Kościół Reformowany w Wielkiej Brytanii). Powitano cztery nowe Kościoły członkowskie WKEE: Kościół Ewangelicko-Luterański Gruzji, Kościół Islandii, Niemiecki Kościół Ewangelicko-Luterański Łotwy oraz Niemiecki Kościół Ewangelicko-Luterański w Ukrainie. Z żalem odnotowano wycofanie się z członkostwa Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Łotwie, m.in. z powodu stanowiska wobec ordynacji kobiet.

Podczas zgromadzenia przedstawiono raport z działalności za lata 2018-2024. Podkreślono w nim rozwój WKEE jako żywej wspólnoty, platformy dla Kościołów dzielących się doświadczeniami wiary.

Razem ku nadziei

Zwrócono uwagę na obchody rocznicy podpisania Konkordii Leuenberskiej z 1973 r., porozumienia, które stanowi fundament współpracy w WKEE, oraz na wyzwania wynikające z pandemii COVID-19. Zaprezentowana została również strategia na lata 2024-2030 pt. Bycie Kościołem razem w świetle nadziei. Ważne jej akcenty to: zrównoważony rozwój i elastyczność w reagowaniu na nieoczekiwane sytuacje.

Jednym z kluczowych momentów zgromadzenia było wystąpienie dr Christine Schliesser, wykładowczyni teologii systematycznej i etyki z Uniwersytetu w Zurychu, która wygłosiła wykład zatytułowany Daj mi nadzieję! Ku nowej teologii nadziei”. Fałszywa nadzieja, według prelegentki, prowadzi do bierności, prawdziwa, zakorzeniona w zmartwychwstaniu Chrystusa – łączy przyszłość z przeszłością i teraźniejszością i jest impulsem do działania.

Zgromadzenie Ogólne zajęło się także analizą dokumentów opracowanych w ciągu ostatnich sześciu lat. Dotyczyły one m.in. tego, w jaki sposób mówić dzisiaj o Bogu, Wieczerzy Pańskiej w kontekście zmieniających się potrzeb społecznych, demokracji, płci, seksualności, małżeństwa i rodziny.

Na lata 2024–2030 zaplanowano dalsze działania w dziedzinach, takich jak: rozwój technologii cyfrowych i poszukiwanie nowych metod komunikacji we wspólnocie. Kontynuowany będzie program „Młodzi Teolodzy w Wspólnocie” oraz zainicjowane zostaną prace nad kwestiami przekazywania wiary kolejnym pokoleniom. Ważnym tematem będzie również migracja. Zgromadzenie podkreśliło znaczenie dialogu z innymi Kościołami chrześcijańskimi oraz wzmocnienie reprezentacji WKEE w Radzie Europy. Ważnym celem będzie także zachęcanie do angażowania się osób świeckich oraz przygotowanie zmiany statutu, by w Radzie WKEE zasiadało co najmniej dwóch świeckich członków.

Uczestnicy zgromadzenia mogli też poznać bogactwo życia chrześcijańskiego w regionie Siedmiogrodu. Wzięli udział w niedzielnych nabożeństwach w 12 różnych parafiach regionu. Zgromadzenie w Sybinie wspierała duża grupa młodych wolontariuszy, w tym dwoje z Polski: Zuzanna Cebula z parafii w Krakowie oraz Adrian Gałuszka z parafii w Drogomyślu.

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska