miniatura

W dniach 27-29 września 2024 r. w Częstochowie spotkali się przewodnicy – ewangelicy i ich przyjaciele z całej Polski na jubileuszowym, XXV Zjeździe Przewodników Ewangelików. Najwięcej osób przybyło ze Śląska Cieszyńskiego – Cieszyna, Ustronia, Wisły i Bielska-Białej. Były koleżanki i koledzy z Wrocławia, Warszawy, Gdańska, Radlina, Rybnika, Katowic. Zaledwie kilkoro pamiętało wszystkie spotkania, które od ponad dwudziestu lat odbywają się zawsze w ostatni weekend września.

Najczęściej zjazdy organizował przewodnik, który mieszka w odwiedzanej okolicy. Tym razem jednak było inaczej – spotkanie zorganizowała Janina Hławiczka z Puńcowa. Częstochowski proboszcz ks. Adam Glajcar wskazał lokalnych przewodników, chętnych do pokazania miejsc związanych z ewangelickimi dziejami miasta.

Rozpoczęto spacerem po Częstochowie, której rozwój gospodarczy nastąpił dzięki hucie wybudowanej na przełomie XIX/XX w. przez ewangelika Bernarda Hantkego. Po wspólnej kolacji wymieniano się przewodnickimi doświadczeniami.

W kolejnym dniu przy pięknej pogodzie czas upłynął na wycieczce krajoznawczej po Ziemi Lublinieckiej, czyli fragmencie Górnego Śląska, który po 1922 r. przypadł II Rzeczpospolitej. W pierwszej kolejności zwiedzano zespół pałacowo-parkowo-folwarczny w Kochcicach, którego ostatnim właścicielem do 1945 r. był hrabia Ludwik Karol von Ballestrem. Obecnie w pałacu znajduje się ośrodek rehabilitacji. Następnie szukano śladów ewangelików w Lublińcu oraz w Koszęcinie. Tam w pałacu, przez lata będącym siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, główną postacią był prof. Stanisława Hadyna, którego szczegółowy życiorys przedstawiła Renata Czyż. Po drodze przewodnicy wstąpili na dawny cmentarz, na którym od wielu lat nie ma pochówków, a pozostało tylko kilka nagrobków. Ostatnim punktem na trasie był kościół Opatrzności Bożej w Piasku. Ks. A. Glajcar opowiedział uczestnikom o historii i współczesności kościoła. W miejscowości nie ma już ewangelików, jednak odbywają się w nim co dwa tygodnie nabożeństwa dla nielicznych współwyznawców z okolicznych miejscowości. Wspomniał także, że organy już od dawna nie grają, z uwagi na zły stan techniczny.

Wieczorem przewodnicy wspominali minione spotkania, tylko jedna z koleżanek – Janina Hławiczka pamiętała wszystkie zjazdy, które zainicjowali nieżyjący już pasjonaci: Władysław Sosna z Cieszyna i Krzysztof Mazurski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W niedzielny poranek grupa uczestniczyła w nabożeństwie w neogotyckim kościele w Częstochowie. Kościół ten został zbudowany w latach 1912-1913 wg projektu Augusta Allerta. Poświęcił go 8 grudnia 1913 r. ówczesny superintendent ks. Juliusz Bursche.

Po poczęstunku w sali parafialnej część zjazdowiczów wstąpiła do pobliskiej cerkwi i przez chwilę uczestniczyła w liturgii prawosławnej. Wzruszające były modlitwy o pokój w świątyni wypełnionej kobietami z dziećmi z Ukrainy. Następnie przewodnicy udali się na Jasną Górę, miejsce ważne dla polskiego katolicyzmu, silnie związane z historią Polski.