Tradycja ekumenicznych konsultacji biskupów z Polski i Niemiec sięga roku 2019. Pierwsze spotkanie odbyło się we Frankfurcie nad Odrą i połączone było z jubileuszem dwudziestopięciolecia Europejskiego Centrum Ekumenicznego. Drugi raz zwierzchnicy przygranicznych diecezji spotkali się w Szczecinie. W tym roku trzecie ekumeniczne konsultacje zorganizowane zostały przez Diecezję Wrocławską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, przy współpracy z archidiecezją wrocławską Kościoła Rzymskokatolickiego, 15 października.
Wydarzenie rozpoczęto zwiedzaniem sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy oraz ekumeniczną modlitwą. Dalsza część obrad odbyła się w auli Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu, gdzie zebranych powitał bp Waldemar Pytel.
W tym roku mija 25 lat od podpisania Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu. Z tego powodu treść dokumentu, jego teologiczne znaczenie oraz aktualna recepcja stały się głównym tematem spotkania biskupów. Wprowadzeniem do dyskusji były referaty dwóch teologów z Polski: prof. Bogdana Ferdka i prof. Jerzego Sojki oraz prof. Dorothei Wendebourg z Niemiec. Na podstawie tych wystąpień polscy i niemieccy duchowni dyskutowali na temat potrzeby rozwijania ruchu ekumenicznego i poszukiwania wspólnych elementów teologii, które scalają podzielone chrześcijaństwo.
Konsultacje zakończono nabożeństwem, które odprawili wspólnie ks. Paweł Meler (lut.) oraz biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Maciej Małyga, który wygłosił kazanie.
XPM
„Zwiastun Ewangelicki” 20/2024