miniatura

Polska Rada Ekumeniczna, Unia Metropolii Polskich oraz społeczna Inicjatywa (Nie)zapomniane Cmentarze 2 października 2024 roku wydały wspólny apel pt. Szacunek dla zmarłych i natury. Zachęcają w nim do świadomych i zrównoważonych wyborów podczas odwiedzania cmentarzy, szczególnie 1 listopada.

Znicze, wiązanki i inne ozdoby jako odpady często są trudne do segregacji, co prowadzi do zalegających przy cmentarzach gór śmieci. Często pojemniki przeznaczone do segregacji zawierają odpady zmieszane, co uniemożliwia ich późniejsze przetworzenie.

„Apelujemy: przemyślmy nasze działania. (…) Każdy mały krok ma znaczenie. Możemy uczcić pamięć naszych bliskich dbając jednocześnie o świat, który po sobie zostawimy” – czytamy w apelu.

Co można zrobić, by uczcić pamięć bliskich, dbając równocześnie o środowisko? Autorzy apelu proponują następujące praktyki:

  • Zapal jedną lampkę – nie potrzeba ich więcej.
  • Przynieś naturalne dekoracje – gałązki, liście, suszone kwiaty czy owoce jesieni. Unikaj sztucznych ozdób.
  • Stwórz własnoręcznie stroik z naturalnych materiałów, bez użycia plastiku czy drutu.
  • Wybieraj szklane znicze lub wykonaj własny znicz z wosku pszczelego bądź sojowego w ceramicznej podstawce.
  • Unikaj sztucznych wiązanek, zwłaszcza tych z cementowymi doniczkami. Jeśli już je masz, używaj ich przez kolejne lata.
  • Segreguj śmieci na cmentarzu.
  • Pieniądze, które zaoszczędzisz dzięki bardziej ekologicznym wyborom, przeznacz na wsparcie żywych – przekaż je na fundację chroniącą stare cmentarze, lokalne hospicjum lub inną organizację dobroczynną.

„Pamięć o zmarłych jest ważna, bo jako chrześcijanie wierzymy, że łączy nas z nimi nie tylko przeszłość, ale też przyszłość – będziemy z nimi dzielili wieczność. Ważne jest też to, w jakich warunkach będą żyły przyszłe pokolenia na Ziemi, która została nam podarowana przez Boga” – mówił bp Andrzej Malicki, prezes PRE.