Wicie
W dniach od 11 do 20 lipca 2024 r. odbył się trzeci obóz Skoczowskiego Towarzystwa Ewangelickiego, zorganizowany pod hasłem: A może z Panem Bogiem nad morze?. Wcześniej obozy odbywały się w Międzywodziu na wyspie Wolin. Tegoroczny miał miejsce w Wiciu – niewielkiej miejscowości, która dzięki swojemu usytuowaniu zyskała miano geograficznego środka polskiego wybrzeża.
W obozie wzięło udział 113 osób – dzieci i młodzieży. Codzienne spotkania biblijne dla dzieci w trzech grupach przebiegały pod hasłem Niech mó-wią zwierzęta, natomiast cztery grupy młodzieżowe poznawały młodych bohaterów biblijnych.
Sporo czasu spędzano też na plaży oraz na boisku. Popołudniami odbywały się kreatywne warsztaty, w czasie których wykonywano mydełka, ozdabiano torby, tworzono drewniane artefakty, bransoletki itp. Zorganizowano także całodniową wycieczkę do Kołobrzegu. W programie było zwiedzanie portu rybackiego oraz rejs statkiem po morzu.
Alfred Borski
Kraków
W krakowskiej parafii w dniach 5-9 sierpnia 2024 r. odbywały się Dni Dobrej Nowiny – półkolonie dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi członkowie parafii każdy dzień rozpoczynali śpiewem i modlitwą w kościele.
W trakcie wydarzenia uczestnicy wzięli udział w wycieczkach, warsztatach i lekcjach – zarówno biblijnych, jak i przyrodniczych. Tematem przewodnim były woda i ochrona środowiska naturalnego. Na najmłodszych czekały historie o: stworzeniu świata, Jonaszu, apostołach powołanych nad Jeziorem Galilejskim, a także prezentacje o tym, jak można przeciwdziałać zanieczyszczeniom mórz i wód.
Jedno ze spotkań odbyło się online. Uczestnicy połączyli się ze szkołą w Nagarkot w Nepalu, gdzie wolontariat odbywają parafianie z Krakowa – Beata i Paweł Pietrasowie. Była to niezwykła okazja do poznania rówieśników z kraju oddalonego wiele tysięcy kilometrów oraz do wzajemnego zadawania pytań o życie w Polsce i Nepalu. Przed wakacjami dzieci z krakowskiej parafii wsparły bibliotekę szkoły w Nagarkot książkami w języku angielskim. Warsztaty muzyczno-wokalne poprowadził Łukasz Laxy – dyrygent chóru parafialnego, a w gospodarstwie w podkrakowskim Sierakowie odbyły się warsztaty z wypiekania pieczywa, czy przygotowywania barwnych figurek. Dzieci zwiedziły też Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu oraz zobaczyły Pustynię Błędowską.
Sorkwity
W dniach 12-21 sierpnia 2024 r. w Sorkwitach na Mazurach odbył się po raz szósty obóz terapeutyczny dla uchodźców z Ukrainy, zorganizowany przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Kętrzynie. Obóz został sfinansowany przez Światową Federację Luterańską.
W obozie uczestniczyło 50 osób, które pod opieką ks. Jarosława Sajdoka brały udział w różnych zajęciach rekreacyjnych i integracyjnych.
Wieczorami obozowicze gromadzili się na wspólne oglądanie serialu The Chosen, opartego na Ewangelii, który opowiada historię życia Jezusa. Stało się to ważnym momentem duchowego wsparcia oraz wzmacniania więzi między uczestnikami.
Jedną z atrakcji obozu była wycieczka do Mikołajek, gdzie uczestnicy popłynęli statkiem pirackim i wypoczywali nad jeziorem. Uczestnicy wzięli także udział w Tygodniu Mazurskim, jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu. W ramach tego festiwalu obozowicze zaprezentowali dwie pieśni – ukraińską Hej, sokoły oraz Czerwoną kalinę, która w ostatnich latach stała się jednym z symboli walki Ukrainy o wolność.
Podczas jednego z niedzielnych nabożeństw w kościele w Sorkwitach, prowadzonym przez proboszcza ks. Krzysztofa Mutschmanna, uczestnicy obozu zaśpiewali pieśń ks. Dietricha Bonhoeffera zaczynającą się od słów: „Przez dobrą moc Twą, Panie, otoczony”. Pieśń ta, której nauczyli się specjalnie na nabożeństwo, stała się hymnem obozu, oddając towarzyszące im odczucia: nadzieję i wspólnotę w obliczu trudności.
Obóz w Sorkwitach był dla uchodźców z Ukrainy również miejscem, w którym mogli znaleźć wsparcie duchowe i psychiczne.
„Zwiastun Ewangelicki” 17/2024