miniatura

Kamienica

125-lecie poświęcenia kościoła w Kamienicy obchodzili ewangelicy z parafii w Starym Bielsku (Bielsko-Biała) 25 sierpnia 2024 roku. Kościół znajduje się na cmentarzu w dzielnicy miasta, która była kiedyś samodzielną wsią. Budynek w stylu neogotyckim wybudowano w 1899 roku na miejscu dotychczasowej dzwonnicy. Budowę wsparła finansowo rodzina Manhardtów, właścicieli miejscowej fabryki sukna.

Uroczyste nabożeństwo odprawili ks. Marek Londzin i proboszcz ks. Piotr Szarek. Kazanie wygłosiła ks. Bożena Zamarska z Piotrkowa Trybunalskiego, która przez wiele lat była katechetką w starobielskiej parafii. W uroczystości uczestniczył chór parafialny pod dyrekcją Karola Śliwki. W nabożeństwie wzięły udział również poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamienicy oraz młodzieżówka OSP.

Bładnice

Jubileusz 25 lat poświęcenia kościoła apostoła Pawła w Bładnicach obchodzono 1 września 2024 roku.

Kościół ten wzniesiono na miejscu ewangelickiej kaplicy, która znajdowała się w budynku ewangelickiej szkoły i przez wiele lat służyła ewangelikom z Bładnic (Skoczów) i Nierodzimia (Ustroń). Wówczas miejscowi ewangelicy należeli do parafii ustrońskiej, tworząc jeden z jej filiałów. W 1989 roku ówczesny biskup Kościoła Janusz Narzyński delegował do ustrońskiej parafii najpierw praktykanta, a później wikariusza w osobie ks. Adriana Korczago, z zadaniem wybudowania centrum parafialnego w Bładnicach. W 1992 roku poświęcono nowo wybudowaną plebanię, a 11 września 1999 roku poświęcono kościół. Pierwszego lipca 2000 roku formalnie utworzono w Bładnicach odrębną parafię.

Podczas nabożeństwa jubileuszowego liturgię wstępną odprawili: pierwszy jej proboszcz, a obecnie zwierzchnik diecezji cieszyńskiej bp Adrian Korczago i obecny jej proboszcz ks. Marcin Markuzel. Kazanie wygłosił biskup Kościoła Jerzy Samiec, który w oparciu o List do Rzymian 8,15 nawiązał do czasu budowy, a także do różnych współczesnych aktywności. W uroczystości wzięli udział starosta powiatu cieszyńskiego Janina Żagan, a ponieważ członkowie bładnickiej parafii mieszkają na terenie dwóch miast, także ich włodarze: burmistrz Ustronia Paweł Sztefek, burmistrz Skoczowa Rajmund Dedio, przewodnicząca Rady Miasta Ustroń Adriana Kwapisz-Pietrzyk i sołtys Bładnic Iwona Niemczyk.

Śpiewał Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna pod dyrekcją Piotra Sikory. Na organach grał Arkadiusz Sztwiertnia, który służy jako organista od początku istnienia kościoła. Bezpośrednio po nabożeństwie uczestnicy wzięli udział w pikniku parafialnym.

Wieszczęta-Kowale

75. pamiątkę poświęcenia kościoła Pojednania w Wieszczętach obchodzono 8 września 2024 roku w parafii ewangelickiej Wieszczęta-Kowale.

Licznych uczestników nabożeństwa powitał proboszcz ks. Piotr Janik, który obszernie przybliżył dzieje powstania kościoła i samej uroczystości sprzed 75 lat poświęcenia.

W liturgii wstępnej udział wzięli bp Adrian Korczago oraz ks. Piotr Janik. Kazanie w oparciu o tekst Ewangelii Mateusza 6,25-34 wygłosił biskup Kościoła Jerzy Samiec, który także udzielił zebranym Bożego błogosławieństwa. Biskup diecezjalny w swoim wystąpieniu przekazał parafianom życzenia, podkreślając znaczenie kościołów jako „rozpadliny skalnej, która pozwala wśród wstrząsów codzienności, skwaru wydarzeń, podmuchów przeciwności, usłyszeć cichy, łagodny powiew pociechy, gdy smutno, powiew przebaczenia, gdy czujemy się obciążeni grzechem, powiew wzmocnienia, gdy próbuje opanować nas słabość, powiew życia, gdy śmierć wydaje się panoszyć i odnosić zwycięstwo”. Słowa pozdrowienia wypowiedzieli burmistrz Skoczowa Rajmund Dedio oraz wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna. Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafialny pod dyrekcją Joanny Kenig.

Tradycyjnie w wieszczęckiej parafii przed nabożeństwem i bezpośrednio po nim grała Diecezjalna Orkiestra Dęta pod dyrekcją Józefa Mamicy. Uczestnicy jubileuszu wzięli także udział w pikniku parafialnym, a dzieci mogły nanosić swoje malowidła na kostki brukowe przed kościołem.

Kościół Pojednania został poświęcony 11 września 1949 roku. Jest drugim obiektem sakralnym stojącym na miejscowym ewangelickim cmentarzu. Pierwsza kaplica poświęcona 22 czerwca 1916 roku została całkowicie zniszczona w trakcie działań II wojny światowej w 1945 roku. Parafia Ewangelicko-Augsburska Wieszczęta-Kowale erygowana została z części parafii w Jaworzu i parafii w Skoczowie 1 lipca 1992 roku.