miniatura

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica organizowany jest od 11 lat w kościele ewangelickim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie w ostatnią niedzielę lipca oraz trzy niedziele sierpniowe. Towarzyszy im zawsze wystawa malarska, rzeźbiarska lub fotograficzna. W tym roku była to wystawa fotografii Agnieszki Małasiewicz Niedziela na Śląskiej, która z jednej strony popularyzowała ideę odwiedzania dwóch sąsiadujących ze sobą kościołów – ewangelickiego i prawosławnego, ale także zwracała uwagę na kruchość i przemijalność środowiska naturalnego. Autorka uchwyciła obiektywem małą oazę w pobliżu obu kościołów, która broni się resztkami zieleni i wody przed atakiem betonu.

W tegorocznej, jubileuszowej X edycji Sola Musica organizatorzy przygotowali cztery koncerty pokazujące różnorodność muzyki kameralnej. W czasie inauguracyjnego spotkania 28 lipca prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wręczył dyrektor artystycznej festiwalu Beacie Młynarczyk miejskie wyróżnienie Medal Merentibus. Przyznawane jest ono za zasługi na rzecz miasta, samorządu oraz wkład w rozwój Częstochowy. Następnie rozpoczął się koncert zespołu Skrzypotrąby. Jest to jedyny w Polsce zespół grający na instrumentach inspirowanych skrzypcami Stroha, czyli takimi, których dźwięk wzmocniony jest przez rezonatory i czary głosowe wykonane z metalu, nie zaś przez drewniane pudło rezonansowe. W trakcie koncertu śpiewano też wiersze częstochowianki Haliny Poświatowskiej.

Drugi koncert dał Kwintet Dęty Blaszany Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Kolejny raz kościół zapełnił się nie tylko melomanami, ale też szukającymi wyciszenia i spotkania z sacrum poprzez muzyczne takty. Zabrzmiały m.in. utwory: W. Mozarta, G.F. Haendla, C. Franca.

Z kolejnym koncertem wystąpiły dwie artystki: Maria Erdman – organy i Jolanta Sosnowska – skrzypce, śpiew i gra na pile. Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wspólnie brzmiących organów i piły. Część słuchaczy była zaskoczona, że takie narzędzie, jak piła, może również być instrumentem.

Jubileuszowy festiwal 18 sierpnia zakończyła muzyka Bacha. Zanim rozbrzmiała biskup diecezji katowickiej Marian Niemiec wręczył diecezjalną nagrodę Różę Lutra Beacie Młynarczyk, podkreślając jej wkład w rozwój kultury nie tylko częstochowskiej parafii, ale także w popularyzację ewangelickiej kultury, muzyki i sztuki. Natomiast Stanisław Gmitruk – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, wręczył bp. Marianowi Niemcowi Złotą Honorową Odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Zwrócił uwagę na zaangażowanie biskupa na polu kulturalnym, diakonijnym i ekumenicznym. Następnie zagrała i zaśpiewała kantaty Jana Sebastiana Bacha Capella Viridimontana pod kierunkiem Jerzego Markiewicza. Śpiewane w języku oryginalnym teksty były wyświetlane na ekranie po polsku. To była prawdziwa muzyczna ewangelizacja.


„Jubileuszowa X edycja festiwalu przeszła do historii zostawiając niezapomniane przeżycia, wzruszenia i doświadczenia. Cieszymy się, że nasz kościół był wypełniony w czasie koncertów. Ufamy i modlimy się, aby nasza festiwalowa muzyka inspirowała i była impulsem do otwarcia się ludzi na Boga i dla Boga. Wszystkim, którzy modlili się o nasz festiwal, którzy zaangażowali się w pomoc – serdecznie dziękujemy. Soli Deo Gloria!”

Adam Glajcar