miniatura

W kościele Wang w Karpaczu 28 lipca 2024 roku odbyło się dziękczynne nabożeństwo z okazji 180-lecia rekonsekracji kościoła Wang. Wzięli w nim udział zaproszeni goście z parafii partnerskich z Czech, Łotwy, Niemiec oraz z Norwegii – z miejsca, skąd w XIX w. sprowadzono kościół. Przywieziony w częściach został ponownie złożony i od 1844 roku służy miejscowym ewangelikom.

Proboszcz ks. Edwin Pech powitał zaproszonych gości, a wśród nich biskupa Kościoła Jerzego Samca, biskupa diecezji wrocławskiej Waldemara Pytla i emerytowanego proboszcza parafii ks. Jana Kozieła. Gości z Vang w Norwegii reprezentowała proboszcz ks. Ingebjørg Vik Laugaland oraz burmistrz Jørand Ødegård Lunde. Część 45-osobowej delegacji parafian z Vang wystąpiła w regionalnych strojach. Przedstawiciel Ambasady Królestwa Norwegii Lars Løberg przekazał zebranym pozdrowienia.

Obecni byli także z Niemiec: Margrit Kempgen i ks. dr Matthias Paul z Görlitz, dzięki którym w minionych latach przeprowadzono wiele prac renowacyjnych w kościele i jego otoczeniu; przedstawiciele rady parafialnej i ks. Christoph Wiesener z Reichenbach; delegacja z parafii w Hahnenklee – Bockswiese w górach Harzu, gdzie stoi od ponad 116 lat drewniany kościół wybudowany na wzór norweski, a także bp Einārs Alpe z Łotwy. Parafię rzymskokatolicką reprezentował ks. dziekan Paweł Oskwarek.

W uroczystości uczestniczyli też: przedstawiciel Konsula Generalnego Niemiec z Wrocławia, starosta powiatu karkonoskiego Krzysztof Wiśniewski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój, któremu proboszcz przekazał podziękowania za dofinansowanie renowacji kościoła. Drzwi południowe są już po renowacji, północne w trakcie prac. W tym roku zostaną zakończone prace renowacyjne wszystkich drzwi i dwóch kolumn z kapitelami. W przyszłym roku rozpoczną się prace dotyczące ochrony pożarowej oraz impregnacji dachu i elewacji. W trakcie uroczystości pozdrowienia w imieniu władz Karpacza przekazała świętującym przewodnicząca rady miejskiej, miejscowa parafianka Noemi Kościsz.

W kazaniu bp Jerzy Samiec powiedział m.in: „Jesteśmy pod olbrzymim wrażeniem całego procesu zakupu, rozbiórki i przewożenia kościoła do Berlina. Miał służyć jako eksponat, ale hrabina von Reden przekonała króla pruskiego, że w Karpaczu będzie służył miejscowym ewangelikom. To działanie w konsekwencji doprowadziło do powstania parafii. Parafii, która do dziś służy też całej lokalnej społeczności. Wang to nie tylko turystyka, ale też rozbudowana praca diakonijna oraz ekumeniczna. W jaki sposób najlepiej możemy świętować tę rocznicę? Kochając Boga i ludzi, a jak mówi jedna z pieśni: »Miłość czynem jest«”.

W dniu poprzedzającym nabożeństwo, goście mieli możliwość skorzystania z wycieczki pieszej po Karpaczu oraz wycieczki objazdowej po pałacach Kotliny Jeleniogórskiej. Obejrzeli też wystawę prezentującą kościół Wang na miejskim deptaku. Po południu wszyscy goście zostali zaproszeni do ogrodu parafialnego na kawę i ciasta upieczone przez miejscowe parafianki. Odbył się też koncert pieśni norweskich w aranżacji i wykonaniu  Urszuli Steyer-Gniewek, Andrzeja Gniewka i Witolda Ziółkowskiego

Był też czas na przedstawienie się gości i prezentacje ich parafii. Ponadto prelekcję o wyniku badań zachowania drewnianej konstrukcji kościoła Wang i planach renowacji kościoła wygłosił Krzysztof Ałykow, a Konrad Skrzetuski-Tadajewski mówił o projekcie zabezpieczenia pożarowego kościoła.

Z kolei w poniedziałek, na zakończenie uroczystości jubileuszowych, ks. Ingebjørg Vik Laugaland odprawiła w „swoim kościele” nabożeństwo w liturgii staronorweskiej.

Z okazji jubileuszu Ewelina Pawlus z Telewizji Polskiej z Wrocławia przygotowała felieton poświęcony historii, architekturze i jubileuszowi  kościoła Wang do magazynu Wspólny dom. Ponadto relacje z uroczystości przekazały miejscowe media.

zdjęcia Dawid Gerstenstein