Ewangelicy z Gierałcic, filiału parafii w Wołczynie, 7 i 8 września 2024 roku obchodzili 330-lecie istnienia swojego kościoła. Jest to najmłodszy z trzech użytkowanych kościołów należących do tej parafii. Przez dwa dni świętowała cała parafia – jednym z punktów obchodów było otwarcie Luterańskiego Centrum Spotkań w Wołczynie.
Obchody rozpoczęły się w sobotę koncertem zaprzyjaźnionego chóru Gloria ze Skoczowa, podczas którego słowa pozdrowienia do parafian skierował biskup diecezji katowickiej Marian Niemiec. Po muzycznej uczcie uczestnicy uroczystości pojechali do Wołczyna, gdzie Słowem Bożym i modlitwą biskup diecezjalny poświęcił i otworzył Luterańskie Centrum Spotkań. „Dziękujemy Ci, Boże, za wszystko, co jako parafianie mogliśmy w tym budynku przeżywać i doświadczać. (…) Prosimy Cię, aby to miejsce było dla zboru miejscem prawdziwej społeczności i braterstwa, budujących rozmów, w którym wszyscy znajdą zrozumienie, pokój i pocieszenie” – modlił się biskup. Przywołał też słowa apostoła Piotra: „I wy sami jako kamienie żywe budujcie się w dom duchowy, w kapłaństwo święte, aby składać duchowe ofiary przyjemne Bogu przez Jezusa Chrystusa” (1 P 2,5).
Centrum powstało w byłej plebanii. Budynek parafialny w Wołczynie, który w tym roku obchodzi 130 lat, przestał pełnić funkcję plebanii w minionym roku. Po zmianie duszpasterza rada parafialna zastanawiała się nad nowym zagospodarowaniem tego domu i wykorzystaniem go w taki sposób, aby służył parafianom i całej lokalnej społeczności. Dzięki wsparciu Kościoła oraz Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa udało się wymienić w całym budynku instalację elektryczną i odmalować ściany. Wyposażono także pomieszczenia w monitor multimedialny, nowe kanapy i kuchenne blaty oraz zmywarkę. Dzięki zdobytym funduszom i ogromowi pracy parafian, na pierwszym piętrze budynku powstało nowoczesne zaplecze parafialne z dużą, funkcjonalną kuchnią, jadalnią na 30 osób, multimedialną salą konferencyjną i kancelarią parafialną. Na poddaszu odświeżono pokoje gościnne, stworzone kilkanaście lat temu dzięki współpracy z parafią ewangelicką w Skoczowie i ks. Adamem Podżorskim. Urządzono nowy aneks kuchenny. Powstał także pokój spotkań młodzieży i organizowana jest biblioteka gier planszowych, która będzie służyła nie tylko parafianom, ale i mieszkańcom. Co będzie mieścić się na parterze – to na razie tajemnica, ale parafia ma już pomysł, a jeśli uda się go zrealizować, powstanie innowacyjne miejsce, które stać się może atrakcją regionu.
Sobotnie świętowanie zakończyła biesiada przy grillu w ogrodzie parafialnym. Wśród zaproszonych gości byli: wicestarosta kluczborski Krzysztof Tokarski, Szczepan Mały, sołtys Gierałcic i zarazem przewodniczący Rady Gminy Wołczyn, radna Anna Słaboń oraz Dorota i Jacek Gryczewscy – konserwatorzy zabytków.
W niedzielę obchody jubileuszu połączono z regionalnymi dożynkami ewangelickimi, które od kilkunastu lat odbywają się naprzemiennie w 6 ewangelickich parafiach Opolszczyzny. Nabożeństwo dziękczynne poprowadzili wspólnie: miejscowa duszpasterz ks. Katarzyna Kowalska, ks. Eneasz Kowalski, proboszcz w Pokoju i Lubieni, ks. Mateusz Łaciak z Kluczborka, ks. Wojciech Pracki z Opola i ks. Ryszard Pieron z Lasowic Wielkich.
Słowo Boże zwiastował ks. Alfred Borski, proboszcz parafii w Skoczowie. Muzyczną oprawę nabożeństwa zapewniła skoczowska Gloria oraz Bogdan Lasota – organista z Zabrza, który przez 15 lat służył swoją grą także na nabożeństwach w Wołczynie. W uroczystości udział wzięli burmistrz Wołczyna Jan Leszek Wiącek oraz burmistrz Byczyny Iwona Sobania.
Po nabożeństwie każdy uczestnik mógł poczęstować się cukierkiem – krówką, na którego opakowaniu widniał nadruk: „330 lat kościoła w Gierałcicach i werset »Wejdźcie w bramy jego z dziękczynieniem, w przedsionki jego z pieśnią chwały!« (Ps 100,4)”.
Następnie parafianie i goście spotkali się na wspólnym poczęstunku pod namiotem, podczas którego ks. Katarzyna Kowalska razem z obojgiem burmistrzami podzielili żniwny bochen, aby każdy z przybyłych mógł skosztować chleba pobłogosławionego podczas Dziękczynnego Święta Żniw. Po nabożeństwie odbył się piknik parafialny za kościołem, gdzie każdy mógł częstować się chlebem ze smalcem, ciastem i kawą, a dzieci mogły do woli bawić się na dmuchańcu. Był śpiew przy gitarze, rozmowy i wspomnienia.
Zdjęcia: Aneta Domańska, Jan Chwastek
Ewangelicki kościół Archanioła Michała w Gierałcicach to drewniana budowla o konstrukcji zrębowej i sumikowo-łątkowej, z wieżą słupową – prawdopodobnie starszą niż cały kościół. Wybudowany został w 1694 roku, w miejscu wcześniejszej kaplicy grobowej założycieli miejscowości – rodziny Gierałtowskich. Dziś służy parafianom z całej gminy Wołczyn i po zamknięciu kościoła w Wołczynie z powodów technicznych, jest jedynym działającym kościołem ewangelickim na jej terenie. Do wołczyńskiej parafii należą też dwa murowane kościoły filialne: XIV-wieczny w Byczynie i XV-wieczna kaplica w Paruszowicach.
W przygotowanie jubileuszu 330 lat gierałcickiego kościoła oraz 130 lat wołczyńskiego budynku parafialnego, otwarcia Luterańskiego Centrum Spotkań i Dziękczynnego Święta Żniw zaangażowani byli nie tylko duchowni, ale cała rada parafialna i parafianie z wszystkich filiałów. To wspaniali ludzie, każdemu życzę takich parafian, którzy poproszeni o pomoc, wykonają swoje zadania z nawiązką. Teraz czas na cieszenie się z wykonanej pracy i wykorzystanie potencjału stworzonego centrum. Już odbywają się tam lekcje religii i działa kancelaria parafialna. Od października w każdy pierwszy czwartek miesiąca parafia zaprasza na spotkania ze Słowem Bożym. Planowane są także spotkania dla kobiet, wieczory filmowe, feriowiska dla dzieci i spotkania młodzieży. W godzinach pracy kancelarii można też wypożyczać gry planszowe albo przyjść napić się kawy ze swoją duszpasterz.
Katarzyna Kowalska
„Zwiastun Ewangelicki” 18/2024