miniatura

– zmarł ks. Janusz Sikora (1954-2024)

Po krótkiej chorobie zmarł w Cieszynie 10 lipca 2024 roku emerytowany proboszcz parafii ewangelickiej w Cieszynie ks. Janusz Sikora. Pozostawił: mamę, żonę diakon Joannę Sikorę z domu Terlik, z którą przeżył 44 lata, oraz dwoje dorosłych dzieci.

Pogrzeb odbył się 15 lipca 2024 roku. Kościół Jezusowy wypełnili liczni parafianie z Cieszyna i okolicznych parafii, mieszkańcy miasta oraz duchowni z całej Polski. Kazanie wygłosił biskup Kościoła Jerzy Samiec. Zmarłego żegnali też duchowni z różnych Kościołów i przedstawiciele władz samorządowych. W imieniu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego przemawiał bp Marek Izdebski. Z kolei ks. dziekan Jacek Gracz z Kościoła Rzymskokatolickiego odczytał list bpa diecezji bielsko-żywieckiej Romana Pindla i wspominał ekumeniczne wydarzenia tworzone z cieszyńskim proboszczem. Ks. radca Waldemar Szajthauer żegnał zmarłego w imieniu diecezji cieszyńskiej. O współpracy i wsparciu duszpasterskim mówiły też: burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz oraz wójt gminy Goleszów Sylwia Cieślar. W imieniu zarządu Towarzystwa Ewangelickiego przemawiał ks. Marcin Brzóska.

Po nabożeństwie kondukt żałobny udał się na miejscowy cmentarz ewangelicki.

Ks. Janusz Sikora urodził się 21 stycznia 1954 roku, w Kozakowicach na Śląsku Cieszyńskim jako syn Jana i Emilii z domu Górniak. Konfirmowany był w Goleszowie w roku 1968 przez ks. Jana Grossa. W latach 1973-1978 studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Jego bogate i szerokie zaangażowanie i służbę można ująć w następującą hasłową listę.

Służba parafialna

Praktykę kandydacką odbył w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Rynie na Mazurach. Ordynowany na duchownego został 19 listopada 1978 roku w Goleszowie przez bpa Janusza Narzyńskiego, w asyście ks. Tadeusza Terlika z Goleszowa i ks. Jana Nogi ze Skoczowa. Z dniem ordynacji został skierowany do parafii w Cieszynie na stanowisko wikariusza. W latach 1986-2001 był proboszczem pomocniczym, a od roku 2001 do przejścia na emeryturę w roku 2018 był proboszczem parafii w Cieszynie – najliczniejszej parafii ewangelickiej w Polsce.

Wielu ceniło jego kazania. Jak wspominano na pogrzebie, były one proste, ale głębokie i zapadające w serce. Niektórzy uważali jednak, że są za krótkie. Przekornie odpowiadał im – „pierwsze 5 minut kazania jest na chwałę Boga, drugie 5 minut na chwałę kaznodziei, a trzecie 5 minut na chwałę szatanowi”. W długoletniej pracy proboszcza angażował się we właściwe zachowanie majątku parafialnego, remont i budowę obiektów sakralnych.

Muzyka

Od najmłodszych lat jego pasją była muzyka. W rodzinnej parafii w Goleszowie założył zespół młodzieżowy, a w czasie studiów teologicznych w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej grał w zespole studenckim Agape. Od 1992 do 2018 roku przewodniczył komisji ds. chórów i orkiestr diecezji cieszyńskiej i organizował coroczne diecezjalne zjazdy chórów. Był wśród inicjatorów corocznych koncertów Dzieci śpiewają kolędy, co było promocją i impulsem do rozwoju chórów dziecięcych. W ostatnich latach mocno angażował się w akcję ratowania organów kościoła Jezusowego.

Praca z młodzieżą

Praca z młodzieżą zawsze była dla niego ważnym elementem służby duchownego. Wielu wspomina organizowane przez wiele lat obozy letnie w Rynie. Od września 1980 do listopada 1984 roku był Ogólnopolskim Duszpasterzem Młodzieży. To zaangażowanie miało taki wpływ na sporo kolejnych roczników, że przed kilkoma laty, już trochę podstarzała młodzież, chętnie przystała w Cieszynie na nową propozycję i chętnie uczęszczała na spotkania „młodzieży dojrzałej”, które prowadził.

Służba ogólnokościelna

W latach 1996-2006 duchowni wybierali go do Synodu Kościoła. Przez dwie kadencje, w latach 2001-2011, zasiadał w Konsystorzu Kościoła. Przez wiele lat działał w zarządzie Drukarni Augustana.

Edukacja, szkolnictwo

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku bardzo mocno zaangażował się w odbudowę szkolnictwa ewangelickiego w Cieszynie. Należał do grupy, która reaktywowała Towarzystwo Ewangelickie (TE) w Cieszynie. W latach 1995-2016 był jego prezesem. TE utworzyło najpierw w 1993 roku liceum ogólnokształcące, później w 1999 gimnazjum, a w 2005 szkołę podstawową i wreszcie w 2006 przedszkole. W 2003 roku został odznaczony „Medalem Komisji Edukacji Narodowej” za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

zdjęcia: Facebook parafii w Cieszynie/Dariusz Chmielowski