miniatura

– Święto Kościoła w środku Polski

Dni 19-21 lipca 2024 roku były dla ewangelików w Zelowie czasem intensywnego wysiłku związanego z organizacją i realizacją Święta Kościoła w środku Polski, ale także satysfakcji ze spotkań z gośćmi, przyjaciółmi z różnych Kościołów. Tegorocznym hasłem dni ewangelizacji była nadzieja.

Święto Kościoła w środku Polski zastąpiło Tydzień Ewangelizacyjny, organizowany od wielu lat przez Kościół Ewangelicko-Reformowany we współpracy z Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) w Dzięgielowie i Diecezją Warszawską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Od kilku lat ograniczono ten typ aktywności – współpracując nadal z tymi samymi partnerami – do weekendu. Organizatorzy wzięli pod uwagę realną ocenę lokalnych możliwości i realnego zapotrzebowania uczestników i decyzja ta wydaje się słuszna.

Utrzymano tradycję śniadań dla mężczyzn, które prowadził dk. Paweł Gumpert i podwieczorków dla kobiet przygotowanych przez Renatę Pieczko. Obu towarzyszyły rozważania tematyczne i biblijne, a odbyły się jak zwykle na tydzień przed głównym wydarzeniem.

Lunch dla kobiet
i śniadanie dla mężczyzn

Także w tym roku, od piątku 19 lipca, odbywały się wspólne momenty przy grillu, seminaria i koncerty muzyki bardzo różnego typu – od „chrześcijańskiego popu” po muzykę poważną. Zagrały: grupa NSA i Polish Camerata z Łodzi, wykonująca wariacje J. S. Bacha. Muzyczna grupa ze zboru baptystów z Łodzi poprowadziła czas uwielbienia po niedzielnym nabożeństwie.

Tematy seminariów w tym roku były bardzo zróżnicowane: od wojny Izrael-Hamas i jej źródeł, przez problematykę różnych reformacyjnych koncepcji Wieczerzy Pańskiej, pedagogiczne i psychologiczne trudności związane z nadużywaniem mediów elektronicznych, po dyskusję o sensie pozytywnym i negatywnym niektórych otaczających nas tradycji, tych „religijnych” i nie tylko. Zwłaszcza tematyka problemów związanych z mediami elektronicznymi, o których mówiła Dorota Stanisławska-Kozieł, psycholog i terapeutka, sadząc po zainteresowaniu, warta będzie kontynuowania w trakcie roku szkolnego. Wśród prowadzących seminaria byli m.in.: ks. Tymoteusz Bujok (lut.) i ks. Marta Borkowska (ref.).

Seminaria

Nabożeństwo niedzielne – ważny punkt zelowskiego święta.

Niedzielne nabożeństwo – kazanie ks. Tomasz Pieczko

Jest w zwyczaju, że jednego roku jest ono zgodne z porządkiem luterańskim, kolejnego z reformowanym. To ciekawe doświadczenie dla uczestników, nie tylko z tych dwóch Kościołów, ale także dla gości z Kościoła rzymskokatolickiego, czy Kościołów ewangelicznych. W trakcie nabożeństwa do Stołu Pańskiego uczestniczący mogą przystępować zgodnie z dwoma zwyczajami – luterańskim i reformowanym. Po tym doświadczeniu łatwiej zrozumieć seminarium, poprowadzone przez prof. Jerzego Sojkę, właśnie o Wieczerzy Pańskiej, otwierające na szersze rozumienie tej tak osobistej dla każdego wierzącego kwestii. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił ks. Tomasz Pieczko, proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Zelowie.

XTP


Nie ukrywam, że z dużą radością dzielę się tymi kilkoma informacjami. Dla mnie osobiście, po wielu miesiącach spędzonych w szpitalu, święto było swoistym wyrazem Bożej wielkości i mocy, opieki i czułości dla nas wszystkich.

Jak oceniamy, w kilka dni po zakończeniu, całość Święta Kościoła? Oczywiście, nie ma ono porównania statystycznego z dużym przedsięwzięciem, jakim jest to proponowane każdego roku przez CME  w Dzięgielowie. Jednak na miarę naszego niewielkiego środowiska ewangelickiego, tu w centralnej Polsce, możemy naprawdę czuć radość z klimatu spotkań, liczby uczestników oraz relacji, które to święto wyraża, ale też tworzy.

Mamy nadzieję, że kolejny rok pozwoli nam na zorganizowanie kolejnego Święta Kościoła w środku Polski, tu w Zelowie, zwłaszcza że w 2025 roku będziemy obchodzić dwusetlecie formalnego założenia naszej parafii, poprzez oddanie do użytku kościoła, który do dzisiaj służy nam, potomkom braci czeskich, kontynuujących ich własne tradycje wiary i zwyczaje.    

ks. Tomasz Pieczko