miniatura

Od przełomu kwietnia i maja tego roku mieszkańcy południowej Brazylii mierzą się z katastrofalnymi powodziami. Poszkodowanych przez żywioł jest 2 mln osób, w tym ok. 700 tys. musiało zostać ewakuowanych z terenów zalanych wodą. Kościół Ewangelicki Luterańskiego Wyznania w Brazylii stara się pomóc poszkodowanym. Biskup tego Kościoła Sivlia Genz wyraziła swoją solidarność i troskę o tych, którzy cierpią z powodu powodzi: „Zwracamy się do Boga w modlitwie, wołając o współczucie dla tak wielu cierpiących ludzi. Zmiłuj się nad nami, Panie! Przyjdź nam z pomocą i wysłuchaj naszej modlitwy”.

Prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz i Biskup Kościoła Jerzy Samiec apelują o składanie ofiar pieniężnych na rzecz wsparcia osób dotkniętych przez ten kataklizm.

Poniżej publikujemy tekst apelu:

Siostry i Bracia!

Na przełomie kwietnia i maja brazylijski stan Rio Grande do Sul dotknęły ulewne deszcze, w wyniku których mieszkańcy tego znajdującego się na południu kraju regionu mierzą się z katastrofalnymi powodziami. Do połowy maja kataklizm ten pochłonął ponad 140 ofiar śmiertelnych, ponad 120 osób uważa się za zaginione, ponad 800 jest rannych. (…)

Wielu ludzi straciło swój dorobek życia. Powódź dotknęła większość powiatów stanu Rio Grande do Sul, w tym jego stolicę – Porto Alegre. Zniszczone lub uszkodzone są domy, drogi, mosty i inne obiekty infrastrukturalne. Zalane zostało międzynarodowe lotnisko. Brakuje żywności, wody pitnej i lekarstw. Ponad 300 tys. gospodarstw domowych jest odciętych od prądu.

Jest to najtragiczniejsza powódź w Brazylii od ponad 80 lat. Usuwanie jej skutków będzie wymagało ogromnych nakładów i wieloletnich działań. W akcje solidarnościowe z poszkodowanymi zaangażował się m.in. Kościół Ewangelicki Luterańskiego Wyznania w Brazylii. W tych trudnych chwilach apelujemy o włączenie się w ogólnoświatową pomoc dla osób dotkniętych tym kataklizmem. Okażmy solidarność z tymi, którzy cierpią w wyniku szkód wyrządzonych przez ten żywioł. Każdy przekazany dar będzie świadectwem miłości bliźniego, która przekracza geograficzne bariery. Nawet najmniejsze wsparcie może się przyczynić do poprawy trudnej sytuacji mieszkańców Rio Grande do Sul.

Ofiary pieniężne na rzecz pomocy osobom poszkodowanym przez powódź w Brazylii można przekazywać przelewem na konto Diakonii Polskiej lub za pośrednictwem płatności elektronicznych na www.diakonia.org.pl/darowizny/. Zbiórka trwa do 30 czerwca 2024 r.

Dane do przelewu bankowego:
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ul. Miodowa 21, 00-246 Warszawa,
Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa,
numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
tytuł przelewu: „Brazylia”