miniatura

Nie ma nic ważniejszego w życiu człowieka jak budowanie osobistej relacji z Bogiem, Jego Kościołem, a w Nim z drugim człowiekiem.

W sobotę 18 maja 2024 r. odbyło się w parafii w Starym Bielsku (Bielsko-Biała) międzyparafialne spotkanie młodzieży pod hasłem Weź wytłumacz! W organizację wydarzenia zaangażowała się oprócz parafii grupa młodzieży z inicjatywy „Młodzi 4,12” (zob. „Zwiastun Ewangelicki” 9/2024). To ona w pierwszej części programu przejęła pod swoje skrzydła blisko 90-osobową grupę młodzieży z parafii z diecezji cieszyńskiej w: Białej, Cieszynie, Jaworzu, Międzyrzeczu, Czechowicach-Dziedzicach, Drogomyślu, Istebnej, Ustroniu, Skoczowie, Wiśle Centrum i Wiśle-Jawornika. Przyjechała również młodzież z diecezji katowickiej z parafii w Mikołowie i Pszczynie.

Najpierw był czas na integrację w sali parafialnej i na świeżym powietrzu. Następnie młodzi ludzie zostali podzieleni na 10 grup i ruszyli do gry terenowej – na terenie parku przy kościele i na plebanii były rozstawione stacje z zadaniami. Młodzież sprawdzała swoje umiejętności w takich konkurencjach, jak m.in.: żonglerka, bieg w workach, rzuty do celu, kalambury, odgadywanie postaci z Biblii na podstawie emotikonów, teleturniej Jaka to melodia?, skoki na skakance.

Atrakcyjność konkurencji sprawiła, że młodzież dobrze się bawiła, integrowała i cieszyła swoją obecnością, co sprawiło, że kolejna część spotkania rozpoczęła się z lekkim opóźnieniem.

Uczestnicy zostali zaproszeni do kościoła Jana Chrzciciela, gdzie przywitał ich proboszcz parafii ks. Piotr Szarek, a następnie był czas wspólnego uwielbiania Boga. W pieśniach prowadził uczestników zespół młodzieżowy Twoje miejsce z parafii w Cieszynie, a Słowo Boże rozważał diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Mateusz Mendroch. Skonfrontował on młodzież z pytaniami: Czy potrafisz się wytłumaczyć przed ludźmi ze swojej nadziei i wiary pokładanej w Bogu? Czy jesteś autentycznym i wiarygodnym przed światem Jego wyznawcą, znającym swoją tożsamość?

Na koniec tej części programu liderzy grupy „Młodzi 4,12” podsumowali grę terenową i nagrodzili trzy najlepsze grupy. Ks. Marek Londzin podziękował liderom młodzieżowym za zorganizowanie i przeprowadzenie zjazdu oraz wyraził nadzieję na kontynuacje takich spotkań w tej części diecezji. Następnie wszyscy zostali zaproszeni do sali parafialnej, gdzie czekał poczęstunek. Na koniec młodzież zebrała się jeszcze na zewnątrz i dalej bawiła się razem tańcząc m.in. belgijkę. Do późnych godzin wieczornych trwał gwar rozmów i zabawy.

XML