miniatura

Diakonia Polska od początku pełnoskalowej wojny w Ukrainie prowadzi działania na rzecz pomocy osobom poszkodowanym przez ten konflikt.

Mieszkanie

Program wsparcia uchodźców z Ukrainy przy wynajmowaniu mieszkań i na rynku pracy jest realizowany przez Diakonię Polską we współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe i przy wsparciu finansowym Niemieckiej Pomocy Humanitarnej MSZ Niemiec. Zostało nim objętych ponad 70 rodzin, to jest ponad 200 osób (w tym ponad 100 dzieci), mieszkających w różnych regionach Polski. Wsparcie w wynajmie mieszkania zakłada pomoc uchodźcom z Ukrainy w znalezieniu lokum, przygotowaniu i podpisaniu umowy, a także siedmiomiesięczne dofinansowanie wynajmu. W ramach wsparcia na rynku pracy uchodźcy mogą otrzymać dofinansowanie na podniesienie kwalifikacji zawodowych lub rozwinięcie własnej działalności.

Jedną z beneficjentek programu jest Tetiana, ukraińska dziennikarka, która wraz z dwójką dzieci mieszka od 2022 roku w Polsce. Wraz z mężem i dziećmi mieszkali w południowej Ukrainie pod Mikołajowem. „W pierwszych dniach wojny nasza gmina była jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na południu Ukrainy. Byliśmy już przygotowani na wojnę, spakowani w plecaki z dokumentami i rzeczami. Pojechaliśmy 100 kilometrów na północ, tam mieszkała moja rodzina” – opowiadała Tetiana.

W marcu 2022 r. zdecydowała się opuścić Ukrainę. Jedyną możliwością była ewakuacja pociągiem z Odessy do Lwowa. Stamtąd dotarli najpierw do Warszawy, a potem w okolice Bydgoszczy. Zamieszkali tam u znajomej męża. Następnie przenieśli się do Olsztyna, gdzie wcześniej jeździła na festiwale dla dziennikarzy i miała znajomych. Jest tam też szkoła sportowa, w której ich syn może kontynuować treningi taekwondo. „Syn chodzi do dobrej szkoły. Bardzo szybko się zaaklimatyzował. Nawet szybciej niż ja” – mówi dziennikarka.

W sierpniu 2022 r. zginął na froncie mąż Tetiany. Kilka miesięcy później zginął również ich przyjaciel i trener syna. Ponadto na raka zmarła jej przyjaciółka. Zdecydowała się na razie zostać z dwójką dzieci w Polsce, tutaj pracować i mieszkać.

Rodzina została objęta programem wsparcia. W jego ramach otrzymali pomoc w znalezieniu mieszkania i półroczne wsparcie finansowe na wynajem. Ponadto Tetiana dostała dofinansowanie na kurs języka angielskiego, by podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Pracuje jako dziennikarka. Zebrała i napisała pięćdziesiąt historii uchodźców z Ukrainy. Część została opublikowana w książce Wojna na Ukrainie a polsko-ukraińskie partnerstwo strategiczne pod redakcją prof. Stanisława Stępnia. „Dzięki programowi Diakonii mogę opowiedzieć ludziom o prawdziwej wojnie. Mogą to usłyszeć od osoby, która jej doświadczyła. To bardzo ważne” – podkreśla. Tatiana dodaje także: „Tu, gdzie teraz mieszkamy, możemy się trochę poczuć jak w domu. Ściany pomalowane są na ten sam kolor, co w naszym domu w Ukrainie. Mogę więcej pracować. Możemy zaprosić gości. Mam też pewność, że mieszkanie będzie opłacone”,

Ubrania

Innym sposobem udzielania pomocy było przekazanie odzieży dla dzieci uchodźczych z Ukrainy. Ubrania przygotowała Australijka Sandra Nagel z The Little Children’s Clothing Factory. Od lat zajmuje się ona dostawą odzieży dla potrzebujących osób mieszkających w miejscach odległych od miast i sklepów. Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie zaczęła szyć ubrania i zabawki dla uchodźców. Korzystając z darowizn w postaci tkanin, galanterii, maszyn do szycia i owerloków oraz własnych środków, przygotowuje m.in. zdobione sukienki, topy i ubranka dla małych dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie.

Diakonii Polskiej Sandra Nagel podarowała m.in. kocyki, spódnice, spodenki, koszulki, czapki i rękawiczki dla dzieci, które przekazano do Domu Matki prowadzonego przez Fundację Inna Przestrzeń. Jest to placówka wspierająca przede wszystkim kobiety w ciąży i matki z małymi dziećmi, w dużej mierze uchodźczynie z Ukrainy. W ciągu ostatnich dwóch lat zapewniła zakwaterowanie 46 rodzinom. Ponadto przekazała tysiącom potrzebujących osób żywność, ubrania, wyprawki do porodu i szkolne, środki higieniczne.

na podstawie tekstu Michała Karskiego i strony diakonia.org.pl