miniatura

– Noc Muzeów 2024

Ponownie w organizację Nocy Muzeów – wydarzenia kulturalnego organizowanego w wielu miastach europejskich – włączyły się parafie luterańskie. W ten sposób mają możliwość pokazać lokalnej społeczności swoje kościoły, ale też opowiedzieć o ewangelikach, zarówno o historii, jak i obecnych działaniach.

Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w ewangelickim kościele Mikołaja w Byczynie (diecezja katowicka) 18 maja. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 17 programem dla dzieci. Ks. Katarzyna Kowalska czytała dzieciom swoje opowiadanie pt. Podróż na bocianim grzbiecie, a następnie dzieci wykonywały z gliny medaliony z wizerunkiem kościoła w Byczynie. W programie dla dorosłych znalazła się: prelekcja o prześladowanym kościele, którą przedstawiła współpracowniczka Open Doors pastorowa Aniela Wawrzeczko, zwiedzanie kościoła z przewodnikiem Zbigniewem Woźniakowskim, projekcja filmu Luteranie, na temat rozwoju luteranizmu na Śląsku Opolskim oraz spotkanie z producentem tego filmu Markiem Brożkiem.

Noc Muzeów w Byczynie zakończyło nabożeństwo z okazji Zesłania Ducha Świętego, które prowadziła ks. Katarzyna Kowalska. Podczas nabożeństwa kościół wypełnił się niemal po brzegi nie tylko parafianami, ale i wieloma turystami. W liturgii fragment Ewangelii przeczytała burmistrz Byczyny Iwona Sobania, a na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali modlitwę Przyjdź Duchu Święty, odpalając świece i przekazując sobie ogień Ducha Świętego.

Podobna Noc Muzeów odbyła się w kościele księżnej Zofii w Pokoju. Dotąd kościół chętni mogli zwiedzać w sierpniu, podczas Dni Wirtembergowskich, po raz pierwszy podobne wydarzenie połączono z Nocą Muzeów. Największą atrakcją, która przyciągnęła tłumy, była możliwość zwiedzania wieży kościoła z tarasem widokowym na zabytkowy Pokój. Była także wystawa starodruków z pałacowej biblioteki oraz zwiedzanie kościoła. Historię tej barokowej budowli i ewangelików w Pokoju opowiadał ks. Eneasz Kowalski. Zebrani turyści obejrzeli także film Luteranie, nagrany między innymi w tym kościele przez Opolską Fundację Filmową.

Pokój

Piąty raz parafia w Ustroniu (diecezja cieszyńska) uczestniczyła w Ustrońskiej Nocy Muzeów. Wszyscy goście mogli zobaczyć podświetlony kościół apostoła Jakuba Starszego, Muzeum parafialne im. ks. Piotra Wowry oraz posilić się przygotowanym przez koło diakonijne „Samarytanin” poczęstunkiem. Punktem kulminacyjnym był koncert Joanny Kościuk, Dawida Smajdora i Pawła Chmiela związanych z Edukacją Muzyczną Zespołownia, a także duetu Konrad Sadlik i Tymoteusz Tomala.

Ustroń

We Wrocławiu można było odwiedzić kościół św. Krzysztofa. W programie Nocy Muzeów był tam koncert organowy utworów Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Szymona Jarzyny, a także rozmowa z wicewojewodą dolnośląskim Piotrem Kozdrowickim o finansowaniu Kościołów, którą prowadził proboszcz parafii ks. Karol Długosz. Dla najmłodszych przygotowane były kolorowanki z kościołem. Kościół odwiedziło ponad 800 osób, dla których przygotowano także poczęstunek.

Wrocław

Drzwi kościoła w Rybniku otwarto o godzinie 17 i aż do północy pojawiali się zwiedzający. Przewodnikami opowiadającymi o historii kościoła i cmentarza w Rybniku byli parafianie. Można było zobaczyć m.in.: wystawę starodruków (m.in. dwustuletnią Biblię czy przedwojenne księgi metrykalne), wystawę fotografii z uroczystości konfirmacji od 1936 do 2023 roku oraz portrety reformatorów Marcina Lutra i Filipa Melanchtona. Dużą atrakcją okazała się możliwość wejścia na ambonę, strych oraz dzwonnicę. Zwiedzanie kościoła uatrakcyjnił koncert muzyki sacrum i profanum – przy organach zasiadł Bogdan Lasota, a pastorowa Ilona Matuszek zaśpiewała m.in.: Bliżej, o bliżej, You raise me up czy Zacznij od Bacha.

Rybnik

Kościół odwiedziło około 550 osób zainteresowanych obejrzeniem XVIII-wiecznej budowli.

Równie interesujące programy przygotowały m.in. parafie w: Bielsku, Białej, Krakowie, Wałbrzychu, Wejsunach, Bytomiu-Miechowicach, Pabianicach, Cieszynie.

Biała
Kraków
Cieszyn