miniatura

Młodzi zastanawiają się nad wiarą

Celem nowego projektu biura ds. młodzieży Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Hongkongu (ELCHK) jest dotarcie do młodych ludzi z Ewangelią i wzmocnienie ich wiary.

Od 1 kwietnia do 16 maja pięciu absolwentów luterańskiego seminarium tworzyło serię 14 filmów opartych o teksty z Ewangelii Jana. Wygenerowane przez sztuczną inteligencję ilustracje w stylu manga pomogą przełożyć przesłanie na żywe obrazy. Natomiast napisy w języku chińskim i angielskim sprawią, że filmy będą dostępne dla szerszego grona odbiorców.

 „Za pomocą siedmiu wersetów Ja jestem chcemy pokazać Chrystusa młodym ludziom w naszych zborach i poza nimi” – wyjaśnia ks. Ida Law z ELCHK. „A poprzez siedem wypowiedzi zaczynających się od słów nie jestem, chcemy skorygować definicje podawane nam przez świat i społeczeństwo w ogóle”.

Projekt jest wspierany przez Światową Federację Luterańską (ŚFL), ma na celu wzmocnienie wiary młodych wierzących. Dzięki temu projektowi ELCHK stara się zwiększyć liczbę liderów i wzmocnić potencjał młodych ludzi w zakresie przywództwa i administracji.

W ubiegłym roku młodzież z tego Kościoła wyprodukowała serię filmów Wdzięczni luteranie. Filmy można znaleźć na: www.youtube.com/@youthelchk3012

na podstawie: www.lutheranworld.org


Bądźmy sąsiadami

Światowa Federacja Luterańska razem z organizacją A World of Neighbours (Świat sąsiadów), stworzyła cykl podcastów, w których wystąpią ludzie, którzy odpowiedzieli na wezwanie, aby powitać obcych wśród nas. Projekt zatytułowany jest Living as Neighbors (Życie jako sąsiedzi).

Dyrektor ŚFL ds. Teologii, Misji i Sprawiedliwości, ks. Sivin Kit mówi, że „pomysł wzmocnienia głosów praktyków, którzy bezpośrednio pracują z osobami w drodze, zrodził się podczas międzynarodowej konferencji, która odbyła się w 2022 roku”. Kit dodaje: „Potrzebujemy świata, w którym będziemy mogli żyć i pracować obok tych, którzy się od nas różnią, budując lepszą przyszłość dla nas wszystkich”.

W projekt zaangażowany jest Rikko Voorberg, dyrektor A World of Neighbours, organizacji która powstała, aby wspierać i rozszerzać wysiłki osób pomagających migrantom i uchodźcom w Europie. Zostało ona założona w Szwecji przez bp Antje Jackelén jako praktyczna odpowiedź na kryzys uchodźczy w Syrii, który ogarnął kontynent europejski w 2015 roku.

Właśnie Voorberg podróżował po wschodniej części Europy, od greckiej wyspy Lesbos po Bośnię i granicę między Polską a Białorusią, rozmawiając z ludźmi, którzy wyszli naprzeciw potrzebom migrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl, poszukujących bezpieczeństwa i godnych warunków życia. Niektóre osoby, z którymi rozmawia w podcaście, uratowały komuś życie pracując na pierwszej linii frontu w sytuacjach kryzysowych, inne zapewniają długoterminową integrację i wsparcie. Wszystkimi kieruje poczucie wspólnoty człowieczeństwa.

„Być człowiekiem w takich sytuacjach nie jest proste. Wymaga odwagi i dużo miłości – stwierdził Voorberg.– Na granicach Europy nasze wartości zostają wystawione na próbę. Nic nie jest w stanie przygotować nas na takie sytuacje. A może coś mogłoby – na przykład  wysłuchanie szczerych świadectw osób, które zdecydowały się być bliźnimi osób potrzebujących”.

Pierwszy odcinek podcastu pojawił się 7 maja. Kolejne będą publikowane co tydzień na: www.lutheranworld.org/podcast.

na podstawie: www.lutheranworld.org


Spotkanie francusko-senegalskie

Gustaw Adolf Werk (Dzieło Pomocy Gustawa Adolfa) wsparło projekt dzięki, któremu odbyła się wymiana młodzieży między wspólnotami protestanckimi w Strasburgu a Kościołem luterańskim w Senegalu.

Zachodnia część Strasburga charakteryzuje się wysokim odsetkiem osób ze środowisk migracyjnych, wiele z nich ma pochodzenie afrykańskie. Często są wykluczeni społecznie. Cztery wspólnoty protestanckie połączyły siły w pracy z młodzieżą, aby zapewnić młodym ludziom przestrzeń i pomóc im znaleźć dom. Praca ta zaowocowała intensywnymi kontaktami z Kościołem luterańskim w Senegalu. Program wymiany młodzieży ma na celu wzmocnienie wiary młodych ludzi w siebie, pomoc im w doświadczeniu siebie jako części jednego globalnego Kościoła i uświadomienie im skutków zmian klimatycznych.

Po tym, jak pandemia wielokrotnie uniemożliwiała to spotkanie, mogło ono ostatecznie odbyć się w 2023 roku. „Ogólnie rzecz biorąc, uczestnicy dobrze się dogadywali. W trakcie spotkania poruszane były takie tematy, jak rasizm, kolonizacja i kwestie własnej tożsamości. Nastąpiła wymiana kulturalna poprzez wspólne posiłki, piosenki, tańce itp. Wiele nauczyliśmy się od siebie nawzajem. Naszym celem jest utrzymanie kontaktu, ponieważ jako Francja mamy z Senegalem wspólną historię. Chodzi także o słuchanie i zrozumienie siebie nawzajem” – napisali organizatorzy ze Strasburga.

na podstawie: www.glaube-verbindet.gustav-adolf-werk.de