miniatura

Delegacja Światowej Federacji Luterańskiej odwiedziła w połowie maja Ukrainę. „Solidaryzujemy się z Kościołami i narodem Ukrainy” – było głównym przesłaniem prezydenta ŚFL bpa Henrika Stubkjæra i sekretarz generalnej ŚFL ks. dr Anne Burghardt. W delegacji uczestniczyli także: ks. Ireneusz Lukas, sekretarz ŚFL ds. Europy, Josef Pfattner, regionalny koordynator programu ds. Ukrainy i Cornelia Kästner-Meyer, starszy specjalista ds. komunikacji. W Ukrainie spotkali się z bp. Pavlo Shvartsem, i Markiem Mullanem, liderem zespołu krajowego programu humanitarnego ŚFL.

Głównymi punktami programu były wizyty w dwóch parafiach Niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Ukrainy (DELKU) oraz wizy-ty w ośrodkach działających w ramach krajowego programu humanitarnego ŚFL w Kijowie i Charkowie. „Przybyliśmy w czasie agresji i wojny” – powiedział na spotkaniu z parafianami w Charkowie prezydent ŚFL biskup Stubkjær. „Jesteśmy tutaj, aby pokazać wam, że nie jesteście sami, a także, aby dowiedzieć się i zobaczyć na własne oczy, jak wojna na was wpływa”.

„Od początku pełnoskalowej inwazji ŚFL wspiera Kościoły i naród Ukrainy poprzez modlitwy, działania na rzecz sprawiedliwego pokoju oraz działalność humanitarną i diakonijną – powiedziała sekretarz generalna.  – Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni instrumentalizacją religii w tym konflikcie. ŚFL pragnie reprezentować chrześcijaństwo, które chroni godność człowieka”. W Charkowie delegacja rozmawiała z osobami, których domy zostały wyremontowane w ramach krajowego programu ŚFL Ukraina. Mogła też zobaczyć domy niedawno zniszczone przez rakiety i drony.

Ks. Anne Burghardt mówiła też o tym, że będąc na miejscu doświadczyli trochę tego, co mieszkańcy Ukrainy mają na co dzień: „Były ciągłe alarmy lotnicze. Spotkaliśmy ludzi, którzy pracują niestrudzenie, a nawet narażają własne życie, aby pomóc innym. Chcę wyrazić wdzięczność i uznanie pracownikom ŚFL i naszym lokalnym partnerom, którzy wykonują bardzo ważną pracę w niezwykle trudnych okolicznościach”. Podziękowała także bp. Pavlo Shvartsowi za jego zaangażowanie. „Być może jesteście małym Kościołem pod względem liczebności, ale jeśli chodzi o waszą służbę, jesteście całkiem dużym Kościołem” – powiedziała sekretarz generalna. Bp Shvarts podziękował za wizytę i okazanie solidarności w tych trudnych czasach wojny i pokazanie ludziom, że należą do większej, luterańskiej społeczności.

W niedzielę 12 maja przedstawiciele ŚFL wzięli udział w uroczystym nabożeństwie w luterańskim kościele w Kijowie. Delegacja spotkała się także z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem oraz burmistrzem Charkowa Igorem Terechowem.

Delegacja odwiedziła także Polskę i spotkała się z bp. Jerzym Samcem, aby porozmawiać o działaniach w ramach programów ŚFL prowadzonych przez Kościół luterański w Polsce.     

na podstawie: www.lutheranworld.org       

fot. LWF/Anatolyi Nazarenko