miniatura

W dwóch diecezjach – cieszyńskiej i katowickiej – 20 kwietnia 2024 r. odbyły się zjazdy tegorocznych konfirmantów.

W Krakowie spotkali się młodzi ludzie i ich rodzice z diecezji katowickiej – łącznie 150 uczestników. Tegoroczny zjazd odbywał się pod hasłem Jak się dogadać?

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą w kościele. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których próbowali odpowiedzieć na trzy pytania – „Jak dogadać się w domu?”, „Jak dogadać się w Kościele?”, „Jak dogadać się z Bogiem?”.

Stres, nadmiar obowiązków, nieporozumienia i różnice międzypokoleniowe – to najczęściej pojawiające się przeszkody w relacjach. Na wspólnej sesji przedstawiciele grup zaprezentowali pomysły na to, w jaki sposób wzmocnić wspólnotowe więzi w tych trzech wymiarach życia.

Uczestnicy odbyli też wycieczkę z przewodnikiem po dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz.

W diecezji cieszyńskiej spotkanie, którego tematem przewodnim było Po co to wszystko? odbyło się w Wiśle-Malince.

W centrum parafialnym konfirmantów przywitał Tomasz Chmiel, a diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Mateusz Mendroch przekazał niezbędne informacje. Następnie uczestnicy udali się do punktów, w których mogli porozmawiać o tematach, takich jak: „Po co Bóg?”, „Po co Kościół?”, „Po co rozmowa?”, „Po co ja?” oraz „Po co Biblia?”. Konkretne treści pomagały przekazać zabawy, na przykład familiada, budowanie kościoła z drewnianych klocków, głuchy telefon, a także wieża liderów.

Po obiedzie uczestnicy wzięli udział w grze terenowej. Ich zadaniem było udzielenie odpowiedzi na pytania związane z Kościołem, a także nagranie filmiku, w który musiała zaangażować się cała grupa. Równolegle odbywało się spotkanie dla rodziców, których przywitał ks. Mateusz Mendroch. Bp Adrian Korczago przypomniał dorosłym rolę i znaczenie konfirmacji, a Ireneusz Brachaczek, terapeuta oraz były policjant, podzielił się wiedzą na temat uzależnień behawioralnych.

W ostatniej części programu wielbiono Boga śpiewem pod przewodnictwem zespołu Echo z Malinki, świadectwem podzieliła się Martyna Hósar, a Słowo Boże rozważał ks. Mateusz Mendroch, który podkreślił znaczenie przyjaźni, ukazując Jezusa jako tego, który rzeczywiście może stać się najlepszym przyjacielem człowieka.

Na zakończenie wręczono nagrody dla zwycięzców gry terenowej.