– wiosenne zjazdy chórów
Diecezja cieszyńska
W kościele Jezusowym w Cieszynie 28 kwietnia 2024 roku odbył się zjazd chórów diecezji cieszyńskiej.
Nabożeństwo w Niedzielę Cantate z udziałem 17 chórów z diecezji cieszyńskiej rozpoczęło się od odśpiewania na schodach kościoła Jezusowego wspólnej pieśni Panie, połącz nas. Przed kazaniem zaśpiewały chóry z Dzięgielowa, Goleszowa, Lesznej Górnej, Ustronia, Hażlacha-Zamarsk, Białej oraz Cieszyński Chór Misyjny. Po kazaniu wystąpiły chóry z parafii cieszyńskiej – parafialny chór mieszany oraz chór męski, a także chóry z Drogomyśla, Skoczowa i Wisły Centrum.
Nabożeństwo prowadził proboszcz ks. Marcin Brzóska. Pomiędzy występami zebrani w kościele wspólnie śpiewali pieśni.
W trzecim, ostatnim bloku wystąpiły chóry z: Jaworza, Bażanowic, Wisły-Głębce, Cisownicy oraz Wyższobramski Chór Kameralny. Po złożeniu podziękowań dyrygentom i chórom, zaśpiewano ostatnią wspólną pieśń O Jezu! Wszak to sprawa Twa.
Diecezja katowicka
Po raz 76. odbył się diecezjalny zjazd chórów, który od kilkunastu lat jest nazywany Świętem Pieśni Diecezji Katowickiej. Tegoroczne Święto odbyło się w Niedzielę Exaudi, 12 maja w Katowicach. Wzięło w nim udział dziewięć chórów: Jubilate Deo z Mysłowic, Ad Dei Gloriam z Bytomia, Fide Cante z Mikołowa, Largo ze Świętochłowic, Canto Deo z Rybnika, Largo Cantabile z Katowic, chór z parafii w Tychach, w Orzeszu i Krakowie. Z Krakowa przyjechał również chór dziecięcy prowadzony przez Sandrę i Filipa Lipińskich. Kilka chórów ze względu na odbywające się konfirmacje służyło tego dnia w swoich parafiach.
Oprócz chórów wystąpiły dwa duety instrumentalne. Duet Marta Jarzyna – skrzypce i Wojciech Laskowski – organy wykonał Wachet auf, ruft uns die Stimme J. S. Bacha, a duet Marcin Klaus – fletnia Pana i Zuzanna Kubies – organy przygotował dwa utwory: Panis angelicus i Przez dobrą moc.
Tradycją Święta Pieśni jest wykonanie jednej pieśni przez wszystkie chóry. W Roku nadziei chóry przygotowały i zaśpiewały pieśń Marii Pasz i Jana Gawlasa: Chrystus nadzieją świata. Warto wspomnieć, że pieśń ta była śpiewana podczas Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w Budapeszcie w 1984 roku.
Nowatorskie kazanie – zakończone medytacją – wygłosił ks. Dariusz Dawid.
W przerwie obiadowo-kawowej pod namiotami był czas na bycie z sobą, rozmowy, wymianę doświadczeń. Święto Pieśni zwieńczył koncert jeszcze jednego, profesjonalnego duetu: GGDuo, czyli małżeństwa Gabi i Wojciecha Gąsiorów.
Diecezja pomorsko–wielkopolska
Drugi weekend maja w diecezji pomorsko-wielkopolskiej był radosnym spotkaniem z pieśnią na ustach. W Słupsku i okolicach odbył się XXXVI Diecezjalny Zjazd Chórów.
Zjazd rozpoczął się 11 maja w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Leśnik” w Orzechowie. Malowniczo położona baza noclegowa w lesie, 150 metrów od plaży, była miejscem, w którym szybko można było się zadomowić. Po przyjeździe i próbach generalnych chórów bp Marcin Hintz wraz z proboszczem parafii w Słupsku ks. Wojciechem Froehlichem otworzyli zjazd.
Następnie chórzyści wzięli udział w warsztatach z dr Tadeuszem Formelą, kierownikiem Zakładu Dyrygentury Chóralnej i Aranżacji Muzyki w Katedrze Sztuki Muzycznej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Przygotowano wspólnie dwa utwory, które zaprezentowano podczas koncertu finałowego.
Po kolacji uczestnicy zjazdu mieli czas na integrację przy muzyce Kapeli z Gminy Damnica oraz przy tenisie stołowym, bilardzie, piłkarzykach, kręglach, cymbergaju czy po prostu rozmawiając. Niektórzy wybrali się na plażę, by obserwować zachodzące słońce, spacerować i wsłuchiwać się w bijące o brzeg fale. Podczas tej sielankowej integracji odbyło się także tradycyjne losowanie kolejności wystąpień chórów w koncercie finałowym.
Następnego dnia w kościele św. Krzyża w Słupsku odbyło się nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosił bp Marcin Hintz. Po nabożeństwie zebrani w kościele mogli usłyszeć chóry parafialne z: Poznania, Trójmiasta, Włocławka, Rypina, Piły, Torunia, Konina i Bydgoszczy. Następnie chórzyści wspólnie zaśpiewali dwa przygotowywane utwory Chwal duszo ma mego Pana oraz Zaśpiewam Ci pieśń.
Ks. Wojciech Froehlich oraz bp Marcin Hintz podziękowali obecnym i wręczyli dyrygentom dyplomy pamiątkowe wyrażając wdzięczność za współtworzenie tak ważnego spotkania. Diecezjalny zjazd chórów jest największym wydarzeniem odbywającym się cyklicznie na terenie diecezji pomorsko-wielkopolskiej, w którym udział bierze ponad 120 osób.
Po koncercie wszyscy zostali zaproszeni do Słupskiego Centrum Diakonii i Dialogu, gdzie przed drogą powrotną czekał poczęstunek.
ks. Grzegorz Fryda
„Zwiastun Ewangelicki” 10/2024