miniatura

– konkurs biblijny

Finał w Bielsku-Białej; powyżej w Warszawie

W roku szkolnym 2023/2024 po raz 17. zorganizowano Ogólnopolski Konkurs Biblijny „Sola Scriptura”. Do finału, który odbył się 9 marca w Bielsku-Białej i Warszawie, zakwalifikowało się 131 uczniów z terenu 5 diecezji Kościoła luterańskiego. Temat konkursu brzmiał Jezus naszą nadzieją, a uczniowie czytali Ewangelię Mateusza.

W Bielsku-Białej finał odbył się w auli Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja, która znajduje się na Bielskim Syjonie. Wzięli w nim udział uczniowie z diecezji cieszyńskiej i katowickiej. Uczestników, rodziców oraz katechetów przywitała generalna wizytator nauczania kościelnego diakon Ewa Below. Następnie głos zabrał biskup diecezji katowickiej Marian Niemiec, który oparł swoje rozmyślanie na tekstach z Z Biblią na co dzień.

Na zakończenie do uczestników zwrócił się biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago, który m.in. opowiedział anegdotę o strumieniu, który nie skorzystał z szansy pokonywania wodospadów, zasilania energią dopływów i wspólnego rozpłynięcia się w morzu, a jako coraz bardziej zatęchły staw stopniowo tracił energię i życiową moc.

W Warszawie 27 uczestników z diecezji pomorsko-wielkopolskiej, mazurskiej i warszawskiej spotkało się w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Przywitała ich Elżbieta Byrtek, a następnie głos zabrał biskup Kościoła Jerzy Samiec, który przeczytał teksty biblijne na ten dzień oraz życzył uczestnikom dobrych zmagań.

Już po części pisemnej konkursu jednym z punktów programu w Warszawie była rozmowa z Anną Olek, która należy do zespołu układającego pytania. Uczestnicy, rodzice i katecheci mogli się dowiedzieć jak przebiega ten proces i ile pytań komisja musi ułożyć w każdej edycji.

W obu miejscach finaliści w trzech grupach wiekowych mieli 45 minut, aby odpowiedzieć na 25 pytań. Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów w prezencie szklaną butelkę z logo konkursu.

Wręczono także nagrody specjalne. Za sześciokrotny udział w finale konkursu wyróżnienie otrzymali: Joanna Mielczarek z parafii w Sopocie, Michał Kamel z parafii w Drogomyślu oraz Daniel Heczko z parafii w Wiśle Centrum. Dodatkowo po raz trzeci przyznano nagrodę za dziewięciokrotny udział w finale. Nagrodę dla Jakuba Raszki z parafii w Drogomyślu ufundowała diecezja cieszyńska.


Superfinaliści:

Joanna Mielczarek
Daniel Heczko i Michał Kamel

Megafinalista

Jakub Raszka

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 marca na https://zwiastun.pl/ogolnopolski-konkurs-biblijny/ a szersza relacja ukaże się w wielkanocnym numerze „Zwiastuna Ewangelickiego”.

Zdjęcia: Anna Olek (Warszawa), Karol Śliwka (Bielsko-Biała)