miniatura

– ks. Paulina Hławiczka-Trotman biskupem Kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii

„Żeby nikt nie został za drzwiami” – takie słowa ks. Pauliny Hławiczki-Trotman wypowiedziane chwilę przed rozpoczęciem uroczystości konsekrowania jej na biskupa Kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii (LCiGB) utkwiły w mojej pamięci. Stojąc w otwartych drzwiach zakrystii upewniała się, że każda osoba, która będzie chciała wejść na nabożeństwo znajdzie miejsce – udział w uroczystości był przez uczestników wcześniej potwierdzany. Te otwarte drzwi i pełne troski serce pokazuje, że Kościół luterański w Anglii ma wyjątkową przewodniczkę.

Uroczystość odbyła się 20 stycznia 2024 roku, w anglikańskim kościele Marii Panny w Nottingham, związanym z legendą o Robin Hoodzie.

W nabożeństwie uczestniczyli luteranie z Anglii, Polski, Łotwy, Estonii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, a także duchowni z innych Kościołów, m.in. z anglikańskiego i rzymskokatolickiego, co podkreślało związki duchowe łączące różne tradycje chrześcijańskie i wyrażało ducha wspólnoty obecnego w angielskim Kościele luterańskim. Przyjechała też najbliższa rodzina, przyjaciele i znajomi z Polski.

Aktu konsekracji nowej biskup dokonała bp Jāna Jēruma-Grīnberga – emerytowana biskup LCiGB, bp Tor B. Jørgensen z Norwegii – ustępujący biskup LCiGB oraz bp Paul Ferguson – biskup Whitby z archidiecezji Yorku Kościoła Anglii (anglikańskiego).

Kazanie wygłosił bp Martin Lind ze Szwecji, który swego czasu ordynował Paulinę Hławiczkę na duchowną luterańską. Podkreślił on znaczenie służby biskupa dla Kościoła oraz misję jako głosiciela Ewangelii i obrońcy pokoju.

„Czy rzeczywiście potrzebujemy biskupów? Moja krótka odpowiedź brzmi: »tak«. Nigdy nie było żadnego Kościoła bez biskupiej służby. Są Kościoły bez biskupów lub inaczej nazywają tę posługę, ale nie ma Kościołów bez biskupiego nadzoru. Paulino, konsekrując cię na biskupa, dziękujemy Bogu, będąc przekonani, że jesteś darem Boga dla Kościoła – mówił bp Lind. – Zadaniem biskupa jest słuchanie ludzi, ale także głosu tego świata jak możemy opowiedzieć chrześcijańskie orędzie wszystkim. Chodzi o to, aby zachęcać ludzi do Ewangelii Jezusa Chrystusa. Tylko On tworzy życie, nie my sami. Dlatego spoczywa na nas wielka odpowiedzialność. Specjalną misją biskupa jest to, aby w świecie konfliktów protestować przeciwko nadużyciom, wojnie i wspierać pokój. Paulina szczególnie zaangażowana jest w walkę z rasizmem” – przypominał.

Bp Lind podkreślił również znaczenie sakramentu Wieczerzy Pańskiej i zaznaczył, że przystąpienie do Komunii Świętej jest kolejnym darem nowego życia w Chrystusie.

W samym nabożeństwie znalazły się polskie akcenty, gdyż pośród uczestników byli polscy duchowni. Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Jerzy Samiec odczytał fragment z Ewangelii Jana 20,19-22, a biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago zmówił modlitwę. Podczas liturgii spowiednio-komunijnej bp Paulina Hławiczka-Trotman zaśpiewała Słowa Ustanowienia i wypowiedziała Modlitwę Pańską w języku polskim, a końcowe błogosławieństwo zaśpiewał emerytowany biskup LCiGB Walter Jagucki.

Na rozpoczęcie swojej służby na czele Kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii bp Paulina Hławiczka-Trotman powiedziała: „Chciałabym wsłuchać się w potrzeby ludzi w czasach trudności gospodarczych i zaangażować się we wspólną pracę ekumeniczną i dialog międzyreligijny. Wierzę, że Bóg spotyka nas w naszych największych kłopotach i trudnościach, dlatego możemy działać z wszystkimi i wszędzie na rzecz miłości i pokoju. To jest to, czego świat teraz najbardziej potrzebuje”.

Bp Tor B. Jørgensen wyraził swoją radość z objęcia przez Paulinę Hławiczkę-Trotman urzędu biskupa i zwrócił uwagę, że jej osobista historia, pochodzenie z Europy Środkowowschodniej oraz luterańskiej diaspory ilustruje historię Kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii. Mówca docenił również jej indywidualną odwagę w podążaniu za powołaniem i powiedział, że od chwili ordynacji jest błogosławieństwem dla LCiGB. Zaznaczył też, że bogate doświadczenie bp Pauliny Hławiczki-Trotman pozwoli jej odegrać istotną rolę zarówno w wewnętrznych strukturach Kościoła, jak i w międzynarodowej społeczności luterańskiej oraz w relacjach z Kościołem anglikańskim w ramach Wspólnoty z Porvoo.

Wyboru ks. Pauliny Hławiczki-Trotman na biskupa dokonano 23 września 2023 r., podczas synodu Kościoła w Londynie. Bp Paulina Hławiczka-Trotman jest pierwszą Polką, która objęła urząd biskupa w rodzinie Kościołów luterańskich na świecie. Pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego, a na duchowną luterańską została ordynowana w Anglii w 2014 roku, z powodu braku wtedy takiej możliwości w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. Jej ordynacja i gotowość do służby poza granicami kraju jest świadectwem osobistej odwagi i wytrwałości w dążeniu do realizacji powołania. Dotychczas była duszpasterzem zborów w Nottingham i Leicester, Corby oraz Londynie.

Kościół Luterański w Wielkiej Brytanii tworzą luteranie pochodzący z wielu krajów świata, którzy obecnie mieszkają w Wielkiej Brytanii. Zachowują swoje tradycje, a nabożeństwa odbywają się w wielu językach. To powoduje, że w parafiach obecny jest duch różnorodności, ale i światowej wspólnoty. Członkami tego Kościoła są też Polacy, którzy znaleźli swoją przystań na Wyspach po II wojnie światowej, tworząc wtedy własny Kościół, jak i emigranci z ostatnich lat. Pierwszym biskupem LCiGB był pochodzący z Polski Walter Jagucki, który od lat siedemdziesiątych XX wieku opiekował się polskimi parafiami. Luteranie z Niemiec i Skandynawii mają w Wielkiej Brytanii swoje parafie związane z Kościołami w swoich krajach.                                                    

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska

zdjęcia: Alex Wilkinson

„Zwiastun Ewangelicki” 3/2024