miniatura

Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie w ramach akcji „Prezent pod choinkę 2023” zebrało 4710 paczek. Świąteczne upominki trafiły do dzieci w Ukrainie, Rumunii, Białorusi i Bułgarii.

„To niesamowite uczucie patrzeć jak każdego dnia spływają do Dzięgielowa prezenty z całej Polski. Niektóre przepięknie i starannie zapakowane z dbałością o każdy szczegół, niektóre tak ogromne, iż udało się z nich zrobić dwie, a nawet trzy mniejsze paczki” – powiedziała Marta Mrachacz, koordynatorka akcji.

Zbiórka cieszy się popularnością przede wszystkim w parafiach ewangelickich, ale wśród osób zaangażowanych duża część to także pracownicy i uczniowie szkół i przedszkoli w całej Polsce. Co roku przybywa chętnych do roli  lokalnych koordynatorów – w tej edycji było to już ponad 170 osób.

Jak co roku, osobami, których pomoc jest nieoceniona, były mieszkanki Dzięgielowa i Pszczyny oraz uczniowie ze szkoły w Wiśle-Malince, którzy pomagali przy sortowaniu paczek w Dzięgielowie. Każda paczka musi zostać otwarta, ponieważ nie wszystko, co darczyńcy z wielkim zaangażowaniem przekazują, może trafić za granicę. Organizator musi przestrzegać wielu zasad. W paczkach nie może być zabawek o charakterze militarnym, przeterminowanych produktów spożywczych czy artykułów intensywnie pachnących, łatwo psujących się, wrażliwych na ciepło, artykułów spożywczych innych niż słodycze oraz leków i witamin. „Bardzo ważne jest, aby osoby robiące prezenty nie zaklejały paczek, ponieważ musimy je ponownie otworzyć. Każda paczka po przejrzeniu zostaje ponownie zapakowana” – opowiada koordynatorka.

Propozycją dla zabieganych była Wirtualna paczka, czyli możliwość wpłat online, za które przygotowano paczki dla potrzebujących dzieci.

„Centrum Misji i Ewangelizacji pragnie wszystkim fundatorom prezentów przekazać ogromne podziękowania za hojność i zaangażowanie, złożyć noworoczne życzenia błogosławieństwa Bożego i zaprosić do udziału w kolejnej – 24. już edycji akcji” – podsumowała Marta Mrachacz.

„Zwiastun Ewangelicki” 1/2024