miniatura

Niedziela 22 października 2023 r. była ważnym dniem dla Ukty – filiału parafii w Mikołajkach. Tego dnia obchodzono dwudziestolecie kościoła. Kazanie wygłosił bp diecezji mazurskiej Paweł Hause, a śpiewał zespół parafialny z Mikołajek. Kościół w Ukcie służy nie tylko jako miejsce odprawiania nabożeństw, ale w tygodniu jest również wykorzystywany przez podopiecznych domów pomocy prowadzonych w Ukcie przez mikołajską parafię. 

Ważnym elementem nabożeństwa było wręczenie listów gratulacyjnych w imieniu diecezji dwóm małżeństwom: państwu Kalembom za troskę o kościół i jego otoczenie oraz państwu Grygo za ratowanie od całkowitego zniszczenia i zapomnienia krzyży nagrobnych na starych mazurskich cmentarzach, w tym na cmentarzu w Ukcie.

Po nabożeństwie odbył się poczęstunek, po którym część zebranych udała się na cmentarz, by w modlitewnym skupieniu stanąć przy odnowionym krzyżu ks. Gustava Kendziorry, pierwszego proboszcza miejscowej parafii.

Kilka lat temu krzyż został wraz z innymi krzyżami z tego cmentarza połamany i ukradziony. Pozostało tylko jedno ramię, które dzięki staraniom państwa Grygo wpasowano w nowy krzyż. Został on postawiony z powrotem na grobie księdza (więcej: „Zwiastun Ewangelicki” 7/2023).


Parafia powstała w roku 1846. Staraniem ówczesnego proboszcza ks. Gustava Kendziorry został zbudowany i poświęcony pierwszy kościół, który służył miejscowym ewangelikom przez 117 lat aż do momentu jego utraty w 1981 roku. W kolejnych latach niewielka ewangelicka społeczność spotykała się w małej kaplicy. W roku 2003, dzięki zaangażowaniu ks. Franciszka Czudka, został poświęcony obecny kościół Apostoła Piotra. 

Po drugiej wojnie światowej parafia najpierw stanowiła samodzielną jednostkę, a potem podlegała najpierw parafii w Mrągowie, potem w Piszu, a od ponad trzydziestu lat jest filiałem parafii w Mikołajkach. Od prawie dwudziestu lat na terenie parafialnym prowadzona jest działalność diakonijna w ramach Ewangelickiego Domu Opieki „Betezda” oraz Środowiskowego Domu Samopomocy. Ośrodki te zapewniają pomoc 85 osobom i zatrudniają około 50 pracowników. 

„Zwiastun Ewangelicki” 21/2023