miniatura

Pruchna

W niedzielę 10 września 2023 r. zborownicy z Pruchnej, filiału parafii w Drogomyślu, obchodzili jubileusz 130-lecia poświęcenia kościoła.

Uroczystości poprzedził koncert, który odbył się w sobotę 9 września. Uczestnicy wysłuchali utworów przygotowanych przez zespół młodych parafian z Drogomyśla oraz znaną wykonawczynię chrześcijańskiej sceny muzycznej w Polsce Beatę Bednarz.

Głównym punktem świętowania było nabożeństwo z Wieczerzą Pańską, które zgromadziło w budynku kościoła parafian z Pruchnej i okolic. Kazanie wygłosił biskup Kościoła Jerzy Samiec, natomiast w liturgii czynnie uczestniczyli proboszczowie parafii w Drogomyślu – ks. Karol Macura i ks. Tomasz Bujok. W trakcie uroczystości śpiewał chór parafialny Nadzieja, a słowo pozdrowienia do zboru skierowała burmistrz Strumienia Anna Grygierek. Po nabożeństwie uczestnicy wzięli udział w pikniku na placu kościelnym.

Ustroń-Polana

Ustroń-Polana

W niedzielę 24 września 2023 r. świętowano jubileusz w Ustroniu-Polanie, filiału parafii w Ustroniu. Wierni gromadzą się w tamtejszym kościele apostoła Mateusza od 40 lat, aby wspólnie oddawać Bogu chwałę. Nabożeństwo i poranek pieśni prowadził proboszcz parafii ks. Dariusz Lerch wraz z diakon Dorotą Obracaj. Kazanie wygłosił biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago. Oprawę muzyczną zapewnili: Ustroński Chór Ewangelicki pod dyrekcją Szymona Staniszewskiego, Marlena Janik na flecie oraz Joanna Chraścina na organach.

W czasie nabożeństwa życzenia dla całego filiału złożył zastępca burmistrza miasta Łukasz Sitek oraz przewodniczący rady miasta, a jednocześnie kurator parafii, Marcin Janik.

Po nabożeństwie w rodzinnej atmosferze świętowano w trakcie pikniku.

„Dziękujmy Bogu za to co za nami i z nadzieją patrzmy w przyszłość. Twórzmy wspólnotę opartą na Bożym Słowie i modlitwie, której fundamentem jest Jezus Chrystus. Niech Bóg nas prowadzi w naszej służbie w filiale Polana, parafii i całym Kościele” – napisano.

Gumna

Gumna

Dziękczynne nabożeństwo z okazji 160. pamiątki założenia szkoły ewangelickiej w Gumnach, która obecnie służy jako kaplica dla tego cieszyńskiego filiału, odbyło się 24 września 2023 r.

Nabożeństwo prowadzili proboszczowie cieszyńskiej parafii ks. Marcin Brzóska i ks. Tomasz Chudecki. Słowo Boże zwiastował biskup Kościoła Jerzy Samiec. Oprawę muzyczną zapewnił chór mieszany Zaolzie z Lutyni Górnej (dzielnica Orłowej). Słowo pozdrowienia przekazał wójt gminy Dębowiec Tomasz Branny. Po nabożeństwie zborownicy udali się na wspólny poczęstunek.                     

„Zwiastun Ewangelicki” 19/2023