miniatura

W dniach 28 września – 1 października 2023 roku odbył się XIV Zjazd Przewodników Ewangelików „Mazowsze 2023”. Zjazd odbył się już raz w Warszawie, dlatego tym razem organizator Marcin Tysler zaproponował inne, ciekawe, a nieznane miejsca.

W pierwszym dniu uczestnicy zwiedzili warszawskie cmentarze ewangelickie, augsburski i reformowany, zatrzymując się przy nagrobkach osób, które odegrały ważną rolę w historii. Zwiedzili też kościół Świętej Trójcy, a z życiem parafii zapoznał ich proboszcz ks. Piotr Gaś.

Kolejne dwa dni to wycieczki po Mazowszu. Pierwsza do Jadowa, gdzie obejrzeli cmentarz osadników szkockich oraz do Pułtuska i Węgrowa. W tym ostatnim spotkali się z proboszczem ks. Grzegorzem Giemzą. Kolejnego dnia przewodnicy wędrowali szlakiem menonitów i olędrów. W Nowym Secyminie obejrzeli dawny kościół ewangelicki i porośnięty lasem cmentarz osadników olęderskich. W Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim obok typowych dla osadników olęderskich domów, ulokowano, zamieniony w salę wystawową, dawny kościół ewangelicki i szkołę. Po drugiej stronie odrestaurowanej wsi przewodnicy obejrzeli cmentarz. W Troszynie Polskim podziwiali typowy krajobraz olęderski, a w Nowym Wymyśle kościół menonicki. W Iłowie, w gospodarstwie agroturystycznym, poznawali potrawy kuchni olęderskiej: ich powstawanie tradycyjnymi metodami oraz smak robionej z buraków cukrowych marmolady i sosu. Zjazd zakończyło niedzielne nabożeństwo w kościele reformowanym w Warszawie, które odprawił ks. Michał Jabłoński, a śpiewała Joanna Szczepankiewicz-Batek.

Zjazdy przewodników i ich sympatyków odbywają się w różnych miejscach Polski, a celem jest poznawanie ewangelickich śladów na mapie ojczyzny. Przewodnicy przyjeżdżają nie tylko ze swoimi rodzinami, ale ostatnio towarzyszą im także przyjaciele.

na podstawie relacji Władysławy Magiery

„Zwiastun Ewangelicki” 20/2023