miniatura

Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej (OZME) odbył się w Ozorkowie w diecezji warszawskiej w dniach 6-8 października 2023 r. Wzięło w nim udział 450 młodych luteran z całej Polski. Przyjechali ze wszystkich diecezji: z cieszyńskiej 172 osoby, z katowickiej 131 osób, z mazurskiej 21 osób, z pomorsko-wielkopolskiej 27 osób, z warszawskiej 48 osób oraz z wrocławskiej 51 osób. W programie młodzi uczestnicy znaleźli różnorodne dyskusje, seminaria, warsztaty, koncerty, a także OZME dance party i oczywiście nabożeństwo. Zjazd przebiegał pod hasłem Prosto w oczy

O swoich wrażeniach i odczuciach napisali sami uczestnicy OZME, a także osoby przygotowujące dla nich ten weekend.

Cieszę się, że jest OZME

Jeśli miałabym opisać moje odczucia związane z OZME 2023 w Ozorkowie, użyłabym słowa: cudownie. Na tegorocznym OZME mogłam popatrzeć „prosto w oczy” innym, ale także sobie. Program był interesujący. Rozpoczęcie zjazdu, impreza taneczna i piątkowy wieczór były naprawdę wspaniałe.

W sobotę czekały na nas liczne seminaria i warsztaty. Już pierwsze grupowe seminarium bardzo do mnie trafiło. Po południu była część warsztatowa. Wybrałam warsztaty z papirusami i było to ciekawe przeżycie. Pisanie swoich ulubionych wersetów biblijnych na cienkim papirusie, tak jak czyniono to kilka tysięcy lat temu, było naprawdę ekscytujące.

Wasztaty Papirusowy zawrót głowy

Nie mogłam się doczekać sobotniego programu wieczornego. Koncert chrześcijańskiego rapera Cukra pozostanie w mojej pamięci na długo. Po nim nastąpiło wspólne uwielbienie z zespołem Ocaleni Worship, które było równie wspaniałe.

Zespół Ocaleni Worship

Gdy nadszedł niedzielny poranek, moje emocje zmieniły się o 180 stopni. Byłam smutna, że te dwa i pół dnia minęły tak szybko. Uważam, że całe OZME było naprawdę ciekawie zaplanowane, bogate w różne atrakcje i po prostu wartościowe dzięki osobom, które się na nim znalazły. Jeśli chodzi o aspekt duchowy, z tego OZME wyniosłam naprawdę dużo dobrych rzeczy. Cieszę się, że coś takiego jest organizowane.       

Olga Malina

Perspektywa parafianki

W tym roku parafie w Ozorkowie i Zgierzu podjęły się trudu przyjęcia prawie 450 gości. Było to wyzwanie logistyczne i organizacyjne, w którym wzięli udział przedstawiciele obu parafii. Zorganizowano rejestrację i biuro, przygotowano strefy wypoczynku, warsztaty, seminaria, koncerty, noclegi i posiłki. Starano się jak najlepiej umilić ten czas młodym ludziom i ich opiekunom. Było to wyzwanie, które jako parafianie wraz ze swoim duszpasterzem księdzem Bogdanem Wawrzeczką podjęliśmy.

Pokazało ono nam – parafianom – że w jedności siła, że dobra organizacja i współpraca przynosi świetne efekty. Zmobilizowaliśmy się, poznaliśmy swoje możliwości i razem, mimo nieprzespanych nocy, stworzyliśmy klimat dla modlitwy, uwielbienia i chwalenia Pana. Dziękujemy – sobie nawzajem – i cieszymy się, że mogliśmy być częścią OZME.       

Monika Undas

zdjęcia: kvrinkv_photography


Podsumowania i wrażenia z OZME

Iza: Niezwykłe były warsztaty pod nazwą Modlitwa ciałem! Było pięknie, głęboko, poruszająco! (…) Dziękuję całej młodzieży, która wzięła w nich udział. Jestem pod ogromnym wrażeniem waszej otwartości, empatii i mądrości. To było piękne i zostanie ze mną na zawsze!

Sandra: Jaka myśl została mi w głowie? Żeby nie bać się mówić ludziom szczerych, miłych rzeczy prosto w oczy, bo czasem sobie o czymś takim myślimy, ale nie mówimy na głos, a komuś to może polepszyć dzień.

Marta: OZME w tym roku było dla mnie bardzo cennym czasem. Szczególnie wspominam koncert zespołu Ocaleni Worship – wspaniały czas na wspólną modlitwę i uwielbienie. W pamięć zapadły mi również warsztaty Papirusowy zawrót głowy. Fajnie było zapisać wybrany werset w taki sposób, jak kiedyś zapisywano całe księgi biblijne. (…) Nie zabrakło również wielu wartościowych rozmów i miłej atmosfery. Będę dobrze wspominać ten weekend!

Daniel: Najcenniejszym punktem programu był dla mnie koncert zespołu Ocaleni Worship, cieszę się, że zaśpiewali dużo znanych piosenek. Wartościowe było dla mnie seminarium Poradnik nowoczesnego człowieka, wiele z niego wyniosłem.

Patryk: Myśl, która została mi w głowie to chyba to, jak ważni są przyjaciele i społeczność najbliższych wtedy, kiedy jest nam źle.

Więcej zdjęć

„Zwiastun Ewangelicki” 20/2023