miniatura

W Pabianicach 6 sierpnia 2023 r. odbyło się nabożeństwo z okazji 30-lecia ordynacji biskupa diecezji warszawskiej Jana Cieślara. Nabożeństwo spowiednio-komunijne poprowadził jubilat, który w swym kazaniu wskazał na postać króla Salomona, który mimo swej grzeszności, znalazł łaskę u Boga. Salomon stał się przez to przykładem wiary, także i dla nas.

Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnili Magdalena Hudzieczek-Cieślar (sopran) oraz Szymon Masłowski (organy). W trakcie nabożeństwa życzenia jubilatowi złożyli współpracownicy: wikariusz diecezjalny ks. Arkadiusz Raszka oraz diakon Paweł Gumpert. Gratulowali także radni parafii w Pabianicach oraz przedstawiciele parafii w Łasku i Zduńskiej Woli, w których bp Jan Cieślar pełni funkcję proboszcza administratora. Obecni byli także Wiesława Werner, kurator diecezji warszawskiej oraz członkowie okolicznych parafii z Łodzi, Aleksandrowa, Ozorkowa, Zgierza. Dziękowano także pastorowej Magdalenie Hudzieczek-Cieślar za zaangażowanie w życie parafii.

„W Polsce Centralnej znalazł swą drugą ojczyznę. Dał się poznać nie tylko wiernym, ale i mieszkańcom naszego miasta jako bardzo dobry kaznodzieja, porywający swą wiedzą prelegent, znawca dziejów protestantyzmu oraz przyjaciel ruchu ekumenicznego. Dzięki jego zaangażowaniu udało się odnowić kościół parafialny, a także kaplicę cmentarną – mauzoleum Kindlerów. Wspólnie z małżonką sprawili, że kościół ewangelicki w Pabianicach stał się miejscem koncertów, prelekcji, wernisaży” – napisano o jubilacie na parafialnym profilu w mediach społecznościowych.

Po nabożeństwie odbyło się spotkanie i poczęstunek w sali parafialnej.


Biskup Jan Cieślar urodził się 10 września 1967 roku w Cieszynie. W latach 1987-1993 studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w której do dziś jest wykładowcą. Dnia 24 lipca 1993 r. został ordynowany w kościele ewangelickim w Zabrzu, po czym został skierowany do służby jako wikariusz w swej rodzinnej parafii w Ustroniu. W latach 1994-1996 był wikariuszem w parafii w Łodzi. Pod koniec 1996 roku został proboszczem administratorem w Pabianicach, następnie został przez wiernych wybrany proboszczem. W 2010 r. został wybrany biskupem diecezji warszawskiej.

„Zwiastun Ewangelicki” 18/2023