miniatura

Z Przyjacielem w zaginionym mieście

W dniach 23-29 lipca 2023 r. w Pokrzywnej w Górach Opawskich na Opolszczyźnie odbył się Obóz z Przyjacielem dla dzieci. W tym roku zorganizowano go pod hasłem Zaginione miasto. Inspiracją była lokalna legenda, według której w okolicach Pokrzywnej istniało miasto Rosenau. Mieszkańcy Rosenau mieli swoje bóstwo, któremu każdej nocy oddawali pokłony, broniąc się przed przyjęciem chrześcijaństwa, wiary w prawdziwego Boga. Pewnego dnia niebo zaciągnęło się chmurami, powiał wiatr i ziemia rozstąpiła się, a miasto wraz z mieszkańcami zapadło się pod ziemię. Na miejscu Rosenau osiedlili się chrześcijanie, którzy żyją tu do dnia dzisiejszego.

Podczas zajęć biblijnych przywołano historie biblijnych miast, które poniosły konsekwencje nieposłuszeństwa mieszkańców wobec Boga, m.in.: Babel, Sodoma i Gomora, Jerozolima w czasach niewoli babilońskiej. Prowadzący podkreślali, że my jednak, także dzieci, mamy być jak zupełnie inne biblijne miasto: leżące na górze, które świeci przykładem i zachwyca odbiciem blasku Chrystusa.

Podczas obozu były także warsztaty lepienia z piankoliny, szycia torebek, uczono się pleść makramy i bransoletki, uczestniczono w zajęciach sportowych. Ponadto dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: wizytę w aquaparku, pieszą wyprawę na Biskupią Kopę, zwiedzanie kopalni złota Rosenau, wspinaczkę w parku linowym, przejażdżkę ciuchcią turystyczną, kino 7D, snowtubbing, czyli zjazdy z górki na pontonach, kręgle, dmuchaną zjeżdżalnię i karuzelę.

Trzydzieściorgiem dzieci opiekowali się wolontariusze – Aleksandra Gołuszko, Magdalena Sikora-Poloczek, Tetiana Lubianetska, Sandra Kozieł, Emma Schoenfeld i ks. Katarzyna Kowalska.

Widoczni w Niedzicy

Siedem dni, od 31 lipca do 7 sierpnia, było dla uczestników obozu Widoczni! zorganizowanego w Niedzicy przez Centrum Misji i Ewangelizacji, intensywnym czasem. W obozie wzięło udział 47 młodych ludzi z diecezji cieszyńskiej, katowickiej, mazurskiej i pomorsko-wielkopolskiej. Kierownikiem obozu była Elżbieta Danel-Firla, a kadrę stanowili: duszpasterz obozu ks. Łukasz Stachelek, Piotr Londzin, Wiola Białoń, Marek Białoń, Andrzej Kaczmarczyk i Katarzyna Wesner-Macura.

Co uczestnicy będą wspominać? Młodzież na takie pytanie odpowiedziała, że zapamiętają: nowych przyjaciół, dobre jedzenie, grę w ziemniaka, turniej w siatkówkę, grupki z przemyśleniami, zaangażowaną kadrę, śpiewanie, szczere rozmowy, tańce, laserowy paintball, park linowy, wycieczkę rowerową, ognisko, możliwość znalezienia odpowiedzi na trudne pytania, gry planszowe i karciane, grę terenową, zadania grupowe, nabożeństwo.

Co młodzież myśli o obozie?

„Nie pamiętam, abym choć raz się nudził. Robiliśmy wiele ciekawych i satysfakcjonujących rzeczy. Karmiono nas dobrze, a jeśli czegoś zabrakło na stole, to wystarczyło podejść do kuchni. Ani razu nie byłem głodny. Najbardziej cenię sobie kontakt z innymi osobami. Czasami wystarczyło zadać jedno pytanie, aby rozwinąć ciekawą rozmowę. Właśnie dla nowych, ciekawych znajomości warto było wybrać się na ten obóz” – uważa Paweł Beczała.

„Było mega, warto było jechać! Byli wspaniali ludzie, miłe spotkania, zabawy, gry, elastyczna cisza nocna. Nasza kochana kadra wszystko świetnie szykowała i potrafili dopasować się do innych. Każdego dnia robiliśmy przeróżne rzeczy i było ciekawie. Na spotkaniach grupowych potrafiliśmy się śmiać, swobodnie rozmawiać, gadać głupoty i bawić się. Dobrze wspominam m.in. wypad na laserowy paintball. Serdecznie polecam obozy CME” – podsumowała Wiktoria Greczka.

KWM

„Zwiastun Ewangelicki” 17/2023