miniatura

–  160. Zjazd BPGA rozdzielił środki finansowe

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Słupsku gościła u siebie delegatów 160. Zjazdu Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa (BPGA), który odbył się jak zwykle w dniu rzymskokatolickiego święta Bożego Ciała, które w tym roku przypadło 8 czerwca. Do grodu nad Słupią przyjechało blisko 30 delegatów reprezentujących wszystkie diecezje.

Obrady rozpoczęły się w Słupskim Centrum Diakonii i Dialogu, które mieści się w wyremontowanym, po części ze środków BPGA, budynku parafialnym przy ul. Traugutta 16. Zebranych przywitał bp Marcin Makula, prezes BPGA oraz miejscowy proboszcz ks. Wojciech Froehlich. Po części wstępnej, zakończonej wspólnym śpiewem, zarząd przedstawił propozycję podziału zebranych w 2023 roku środków finansowych.

Bp Marcin Makula zwrócił uwagę, że pomimo nieustannego wzrostu ofiarności parafian nie jest możliwe zrealizowanie wszystkich wniosków w 100%. Przy podziale funduszy pod uwagę branych jest wiele czynników, w tym skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych przez poszczególne parafie i jednostki kościelne. W bieżącym roku zebrano około 330 000 zł, zaś kwota wszystkich wniosków, które wpłynęły, opiewała na 537 711,79 zł, czyli ofiary pokrywały około 60%.

Po przedstawieniu propozycji zarządu i korektach zaproponowanych przez członków zjazdu subwencje zostały przydzielone następującym wnioskodawcom: z diecezji cieszyńskiej – parafiom w Goleszowie i Cieszynie (ofiara konfirmantów) oraz Diakonatowi Żeńskiemu „Eben-Ezer”; z diecezji katowickiej – Częstochowie, Kluczborkowi, Bytomiowi-Miechowicom i Świętochłowicom; z diecezji mazurskiej: Kętrzynowi, Olsztynowi, Ostródzie, Pasymiowi i Szczytnu; z diecezji pomorsko-wielkopolskiej – Włocławkowi; z diecezji warszawskiej – Tomaszowowi Mazowieckiemu; z diecezji wrocławskiej – Legnicy. Wszystkie subwencje dotyczą remontów kościołów, domów parafialnych i plebanii.

Po popołudniu delegaci wzięli udział w nabożeństwie w słupskim kościele świętego Krzyża, które odprawili wspólnie bp Marcin Makula, który wygłosił kazanie, oraz ks. Wojciech Froehlich. Teksty biblijne czytała Anna Czudek, a na organach grał ks. Daniel Ferek.

XWF

„Zwiastun Ewangelicki” 15-16/2023