miniatura

Zaczęło się w 1992 roku od pragnienia studiowania Słowa Bożego w rodzinach, pragnienia stworzenia przestrzeni wymiany myśli, dzielenia się doświadczeniami i pogłębienia więzi miedzy ewangelikami z diecezji wrocławskiej. Tak narodził się Tydzień Ewangelizacyjny dla Rodzin w Karpaczu (TER). W tym 2023 roku w dniach od 12 do 20 sierpnia dziękowano Bogu za jubileuszowe trzydzieste spotkanie z Biblią u podnóża Śnieżki.

Z okazji okrągłej rocznicy zaproszeni zostali ks. Małgorzata Gaś, ks. Piotr Gaś oraz biskup Kościoła Jerzy Samiec. Ks. Piotr Gaś był inicjatorem TER oraz prowadził zajęcia biblijne dla dorosłych do 2007 roku. Przypomniał on początki tego przedsięwzięcia, pierwotne założenia oraz przemiany, w tym otwarcie się na uczestników spoza diecezji wrocławskiej. Przypomniano również osoby, które przez lata zaangażowane były w jego współorganizację. Wszystko to w czasie inaugurującego niedzielnego nabożeństwa. Tego dnia był jeszcze czas na górski spacer oraz wieczór zapoznawczy. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele diecezji: cieszyńskiej, pomorsko-wielkopolskiej, warszawskiej oraz wrocławskiej.

Rytm dnia

Od poniedziałku rozpoczął się stały rytm dnia: wspólne śniadanie, śpiew z rozważaniem, zajęcia w grupach, obiad, wycieczka, kolacja oraz podsumowanie dnia w kościele Wang. W czasie wspólnego śpiewu wielbiono Boga wykorzystując pieśni ze śpiewnika Chwalmy Pana oraz znane z Tygodni Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie. Śpiew prowadził zespół w składzie: Adam Świderski – instrumenty klawiszowe (parafia w Łodzi), Zuzanna Świderska – śpiew (Łódź), Agnieszka Kupska – śpiew (Szczecin), Tomasz Burchardt – gitara basowa (Wałbrzych), ks. Sławomir Sikora – cajon (Szczecin), Maksymilian Staniszewski – gitara basowa, gościnnie (Żary). Wspaniałym bogactwem były codzienne poranne rozważania, w czasie których swoimi refleksjami podzielili się: ks. Małgorzata Gaś, ks. Izabela Sikora, Adam Świderski, Iwona Holeksa-Matuszek, Joanna Korsan-Brzastowska, ks. Edwin Pech. Można było usłyszeć m.in.: o radzeniu sobie ze złością, o zasadach związanych ze szczepieniem drzew oraz o uwalnianiu się od pasterzy, którzy nie kierują się miłością.

Uczestnicy podczas śpiewu

Biblijne rzeki i zatrute wody

Co roku ważną częścią wspólnego czasu są zajęcia w grupach. Najmłodsi poznawali różne rzeki opisane w Biblii oraz historie, które nad nimi wydarzyły się. Oprócz bardziej znanych rzek jak Nil i Jordan, był również Jabbok, nad którym Jakub walczył z Bogiem. Spotkania z dziećmi prowadzili: Katarzyna Luc (Szczecin), Katarzyna Bruzi (Wałbrzych), Dorota Kózka-Burchardt (Wałbrzych), Agnieszka Kupska (Szczecin), w scenkach pomagał Marek Stawarczyk (Szczecin), a w śpiewie Adam Świderski (Łódź). Warto zaznaczyć, że najmłodsi świetnie zintegrowali się, spędzając ze sobą czas praktycznie od rana do nocy, bawiąc się, grając, spacerując po górach. Wygląda na to, że powstały przyjaźnie, które mogą trwać długie lata.

Młodzież w Karpaczu już od wielu lat pokazuje się jako twórcza i dobrze zgrana grupa. Można odnieść wrażenie, że młodość niesie tylko i wyłącznie spontaniczność, radość życia i wielki entuzjazm. Codzienne spotkania, których głównym wątkiem była woda, dawały sposobność do bardzo szczerych rozmów nie tylko o wodach życia, które przynoszą radość, ale również o zatrutych wodach, których doświadczają młodzi ludzie. Powiernikami tajemnic młodzieży byli: ks. Paweł Meler – duszpasterz młodzieży diecezji wrocławskiej, ks. Marek Bożek (Wałbrzych), ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk (Wrocław). W świecie, w którym wydaje się, że młodzi ludzie nie są w ogóle zainteresowani Bogiem, Kościołem oraz przywiązaniem do jakiejkolwiek wspólnotowości, obserwowanie tej kilkunastoosobowej grupy młodzieżowej było budujące. Miło było usłyszeć, gdy na koniec żegnali się słowami „Do zobaczenia na Ogólnopolskim Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej w Ozorkowie”.

Wokół wyznania Hagar

Studia biblijne dla dorosłych prowadzili ks. Izabela Sikora oraz ks. Sławomir Sikora ze Szczecina. Zajęcia koncentrowały się wokół biblijnego hasła roku: „Tyś Bóg, który mnie widzi”. To piękne wyznanie Hagar inspirowało do wczytania się w historię spotkania Boga przez niewolnicę z Egiptu na pustyni przy źródle w drodze do Szur. Zajrzeliśmy również wspólnie do ogrodu Eden. Szczególnie inspirujące dla grupy było spojrzenie na drzewo życia pośrodku ogrodu oraz na drzewo poznania dobra i zła. Okazało się, że ta znana historia odczytywana jest przez nas przez pryzmat stereotypów i naszych wyobrażeń o Bogu, które nie zawsze pokrywają się z pierwotnym tekstem biblijnym. Praca w grupach koncentrowała się na widzeniu człowieka przez Boga, na widzeniu Boga przez człowieka oraz na widzeniu siebie nawzajem. Ks. Izabela Sikora nawiązała do rzeki życia, która powinna przez nas przepływać, lecz bywa zanieczyszczana lub blokowana przez różne przeciwności. Pracowała z grupą za pomocą bibliologu, dzięki czemu można było poczuć się jak uczniowie przeprawiający się z Jezusem na drugi brzeg, jak łódź na skraju wytrzymałości w czasie burzy lub jak morze, które w jednej chwili zostało uspokojone. Każdy dzień kończył się podsumowaniem w kościele Wang lub w sali konferencyjnej ośrodka „Przy lesie”. Młodzież i dzieci prezentowali najważniejsze wnioski z porannych zajęć. Rozważania prowadził ks. Sławomir Sikora, a psalmy śpiewała Barbara Listowska ze Szczecina.

Piękne widoki i artystyczne talenty

Ponieważ uczestnicy TER przyjeżdżają z różnych stron Polski, mogą przy okazji przyjazdu do Karpacza zwiedzić ciekawe miejsca. Przewodniczką była w tym parafianka z Karpacza Olga Danko. W interesujący sposób poprowadziła uczestników mało znanym szlakiem doliną rzeki Bóbr, aż do urokliwie położonego schroniska „Perła Zachodu”. Innym razem dzięki całodniowej wycieczce autokarowej uczestnicy zwiedzili wieżę w Siedlęcinie, ruiny zamku we Wleniu oraz zaporę w Pilchowicach. Druga grupa udała się na pieszą wycieczkę górską, która prowadziła między innymi przez Dom Śląski oraz schronisko Luciana Buda. Kilkunastoosobowa grupa cieszyła się pięknymi widokami na szlaku.

Górska wycieczka

Już tradycyjnie piątek dostarczył wiele rozrywki oraz wrażeń artystycznych dzięki „Wieczorowi talentów”. Przekrój występujących obejmował wszystkie pokolenia, a repertuar rozpięty był między kabaretem, piosenką biesiadną a poezją połączoną z malarstwem. Po raz kolejny mogliśmy doświadczyć, jak pięknie różnorodni jesteśmy we wspólnocie, jaką tworzymy w Karpaczu.

Tydzień zakończył się nabożeństwem w kościele Wang, w czasie którego kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec.

Podczas nabożeństwa, od lewej: ks. Piotr Gaś, ks. Małgorzata Gaś, ks. Edwin Pech

Wcześniej, w sobotę, podczas czasu przy kawie w ogrodzie parafialnym zwierzchnik Kościoła opowiadał m.in. o przygotowaniach do Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej, które odbędzie się we wrześniu w Krakowie. Była również okazja do zadawania biskupowi pytań. W międzyczasie rozgrywane były mecze piłki nożnej na „najwyżej położonym stadionie w Polsce”.

Niepowtarzalna atmosfera

Karpacz ma swój niepowtarzalny urok i atmosferę. Nie dziwi fakt, że został wybrany jako miejsce odpowiednie dla tego typu ewangelizacji. Śnieżka, wiele innych atrakcji turystycznych wokół, niepowtarzalny nastój w norweskim kościele. „Wspaniałym dla nas błogosławieństwem jest ks. Edwin Pech oraz Bogusława Pech, którzy niezmiennie od 1992 roku z otwartym sercem, wielkim zaangażowaniem i sympatią przyjmują nas jako gospodarze miejsca” – podkreśla ks. Sławomir Sikora.                                          

XSS

Współorganizatorzy Tygodnia Ewangelizacyjnego dla Rodzin

„Zwiastun Ewangelicki” 17/2023