miniatura

Pierwszy diecezjalny zjazd w tym roku zorganizowano w diecezji cieszyńskiej 23 kwietnia. Przed nabożeństwem w kościele Jezusowym w Cieszynie wszystkie chóry zaśpiewały na schodach kościoła pieśń Pan jest światłem mym.

Słowo Boże na podstawie fragmentu z 1. Listu Piotra zwiastował w trakcie zjazdu biskup diecezji Adrian Korczago. Nabożeństwo prowadzili wraz z biskupem duchowni cieszyńskiej parafii – proboszcz ks. Marcin Brzóska oraz wikariusz ks. Mateusz Mendroch.

Uczestnicy wystąpili w dwóch blokach. Przed kazaniem zaśpiewały chóry z Dzięgielowa, Bażanowic, Jaworza, Ustronia oraz Hażlacha-Zamarsk. Natomiast po rozważaniu Słowa Bożego wystąpiły: trzy chóry cieszyńskie – Chór Kościelny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie, Cieszyński Chór Męski oraz Wyższobramski Chór Kameralny, a także chóry z Drogomyśla, Cisownicy i Wisły Centrum.

Duchowni złożyli chórom  podziękowania wręczając dyrygentom dyplomy i róże.

Tychy

W Tychach zjazd diecezji katowickiej odbył się 14 maja. W diecezjalnym święcie pieśni wzięło udział trzynaście chórów z parafii w: Orzeszu, Golasowicach, Krakowie, Świętochłowicach, Rybniku, Bytomiu, Katowicach, Mikołowie, Mysłowicach, Chorzowie, Pszczynie, Pokoju oraz z Tychów. Każdy chór zaprezentował dwie pieśni, a ich występy wplecione były w porządek nabożeństwa. W liturgii uczestniczyli ks. Katarzyna Kowalska z Pokoju oraz tyski proboszcz ks. Marcin Konieczny. Kazanie wygłosił ks. Henryk Reske z Orzesza.

Dyplomy oraz pamiątkowe anioły wykonane przez tyską parafiankę wręczył biskup diecezji Marian Niemiec. Na zakończenie chóry pod dyrekcją Joanny Bliwert-Hoderny wspólnie wykonał pieśń O Panie, szukasz dzieci swych.

Po południu na scenie w ogrodach parafialnych wystąpił zespół Skrawki. Był też czas na rozmowy przy cieście, kawie i herbacie.

Poznań

W diecezji pomorsko-wielkopolskiej zjazd chórów odbył się w Poznaniu 13 i 14 maja. Pierwszego dnia odbyły się próby chórów oraz warsztaty z emisji głosu, które poprowadziła dr hab. Marzena Michałowska – adiunkt w Instytucie Wokalistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu. Następnego dnia w trakcie koncertu wystąpiły chóry z: Torunia, Bydgoszczy, Sopotu, Poznania, Piły, Rypina. Wspólnie chóry zaśpiewały pieśń Ach, potrzebuję Cię. Chórzystom gratulował biskup diecezji Marcin Hintz oraz proboszcz poznańskiej parafii ks. Marcin Kotas, którzy wręczyli uczestnikom dyplomy.

Radom

Zjazd chórów w diecezji warszawskiej odbył się 20 maja w Radomiu. Motywem przewodnim było żeglarstwo, a chóry śpiewały także szanty. Wystąpiły: Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga w Radomiu, chór z parafii w Łodzi, Ewangelicki Chór Concordia ze Zgierza, Chór Tabita z Warszawy, Chór Ekumeniczny Melius Non Erit Żyrardów, chór z parafii w Lublinie, Chór Sempers Cantamus z parafii Świętej Trójcy w Warszawie.

W trakcie zjazdu odsłonięto w kościele tablicę upamiętniającą ks. Jana Szklorza, byłego proboszcza parafii.

„Zwiastun Ewangelicki” 11/2023