miniatura

W dniach 24-26 kwietnia 2023 roku reprezentanci diecezji cieszyńskiej razem z biskupem diecezji Adrianem Korczago wędrowali w Austrii śladami ewangelików, którzy w czasie II wojny światowej przebywali w nazistowskich obozach koncentracyjnych.

W Stein koło Krems oddano hołd poległym członkom „Straganu”, grupy wywiadu AK, w skład której wchodziło wielu Ślązaków z ziemi cieszyńskiej oraz zamęczonym na terenie obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen. Pod tablicą upamiętniającą zgładzonych katorżniczą pracą ewangelików, znajdującą się na terenie krematorium w Gusen, delegacja złożyła wieniec. Bp Adrian Korczago odczytał Psalm 22.

Delegacji towarzyszył emerytowany biskup Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Austrii Michael Bünker, który od wielu lat angażuje się na rzecz upamiętniania zmarłych w obozach koncentracyjnych znajdujących się w czasach nazizmu na terenie Austrii. Biskup Bünker był przewodnikiem po KZ Mauthausen. Mówił także o kulisach powstawania publikacji o ewangelickich księżach – więźniach obozu (więcej o książce pisaliśmy w „Zwiastunie Ewangelickim” 12/2022). Podczas wyprawy zwiedzano także miejscowości Doliny Wachau nad Dunajem. W czasach Reformacji tereny te zamieszkiwało około 80% ewangelików.

„Zwiastun Ewangelicki” 10/2023