miniatura

W Szczytnie wspólnie dziękowano za ukończenie remontu wieży kościoła uszkodzonej w czasie wichury. Uroczyste nabożeństwo dziękczynne odbyło się 2 kwietnia 2023 r. i zgromadziło parafian, przedstawicieli darczyńców oraz władz samorządowych, a także duchownych z mazurskich parafii. Kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec.

Podczas wichury 19 lutego 2022 roku wiatr zerwał dachówki, które spadając uszkodziły główny korpus kościoła. Podczas zabezpieczania obiektu przez straż pożarną okazało się, że odeskowanie wieży jest w bardzo złym stanie. Remont wieży kościoła zakończył się sukcesem przy udziale darczyńców i zaangażowaniu parafian wraz z ich proboszczem ks. Adrianem Lazarem. W ciągu roku dzięki wysiłkowi całej społeczności udało się zebrać ponad 240 tysięcy złotych i wyremontować uszkodzoną wieżę, co dla tej małej, diasporalnej parafii było ogromnym wyzwaniem.      


Ewangelicki kościół w Szczytnie to budowla wzniesiona w latach 1717-1719, nawiązuje do stylu barokowego. Usytuowany jest w centrum miasta dominując w jego panoramie. Należy do najładniejszych kościołów na terenie powiatu szczycieńskiego. Przetrwał obie wojny światowe w nienaruszonym stanie.  

„Zwiastun Ewangelicki” 8/2023