miniatura

Dnia 6 lutego 2023 r. w Syrii i Turcji miało miejsce niszczycielskiego trzęsienie ziemi. Dopiero teraz powoli sytuacja się uspokaja i coraz mniejsze jest prawdopodobieństwo dalszych wstrząsów wtórnych. Dzieło Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk, GAW) przekazało już 100 000 euro dwóm partnerskim Kościołom w Syrii.

Przedstawiciele Kościoła Ewangelickiego w Syrii i Libanie (NESSL) napisali, że „ludzie powoli przezwyciężają początkowy szok. Ale trauma pozostaje i wciąż ich prześladuje”.

Pomoc tamtejszego Kościoła w Latakii i Aleppo polega obecnie na pomocy w nagłych wypadkach. Obecnie ważna jest pomoc rodzinom, które straciły dach nad głową, w wynajęciu mieszkania lub wyremontowaniu domów. Ci, którzy stracili domy, mieszkają teraz w schroniskach lub u krewnych albo w namiotach.

Czynsze są teraz znacznie wyższe. Średni czynsz za nieumeblowane dwupokojowe mieszkanie w Latakii to równowartość 93 dolarów miesięcznie, napisał ks. Kherallah Atallah z NESSL. „Nawet czteroosobowa rodzina pracująca, która razem zarabia około 65 dolarów miesięcznie, nie może sobie na to pozwolić. Czynsze za domy poza miastem są tańsze, ale to, co zaoszczędzisz na czynszu, idzie na rosnące koszty gazu. To dlatego, że pomimo kryzysu, nasz kraj jest nadal objęty sankcjami”.

Dlatego Kościół pomaga teraz w dotacjach do czynszu. Natomiast GAW nadal zbiera datki i przekazuje je do Kościołów partnerskich.

na podstawie www.glauben-verbindet.blogspot.com

„Zwiastun Ewangelicki” 8/2023