miniatura

Debata Przyszłość Europy i zadanie Kościoła odbyła się 9 lutego 2023 roku w kościele Świętej Trójcy w Warszawie w ramach cyklu Rozmowy pod kopułą. Europa – Kościół – Ekumenia. Wzięli w niej udział: abp dr Antje Jackelén z Luterańskiego Kościoła Szwecji posłanka do Parlamentu Europejskiego prof. Danuta Hübner, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. dr Grzegorz Giemza, kierownik Wydziału dla Europy i Ekumenii Akademii Ewangelickich w Niemczech ks. Rüdiger Noll oraz sekretarz Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej ks. prof. Sławomir Pawłowski.

„Potrzebujemy spotkań z tymi, którzy są inni, w ekumenizmie, na arenie międzynarodowej, ponad granicami religijnymi” – podkreśliła abp Antje Jackelén. Zauważyła też, że wiele społeczeństw jest pod wpływem pięciu toksycznych „p”: polaryzacji, populizmu, protekcjonizmu, postprawdy i patriarchatu. – Spychają one prawa człowieka i równość na margines. Przypomniała, że niektóre wartości europejskie mają religijne korzenie. Przywołując postać biblijnej Lidii podkreśliła, że chrześcijańska dusza Europy narodziła się w spotkaniu z tym, co jest zaskakujące, inne, obce.

Danuta Hübner zwróciła uwagę, że coraz częściej widać, że demokracja nie jest dana raz na zawsze. Zauważyła, że ostatnio w Europie jest tyle spraw do załatwienia, że czasem są pokusy, aby odchodzić od wartości. – Od wartości nie wolno nam odejść w Europie – podkreśliła.

Ks. Rüdiger Noll mówił o Karcie Ekumenicznej (2001) i jej znaczeniu w Kościołach europejskich. Zwracał uwagę, że nie jest ona dobrze znana w Kościołach, a jednocześnie jest to podstawowy dokument w zakresie stosunku Kościołów do Europy. Mówił też, że pojawiły się wyzwania, w zakresie których należałoby ustalenia karty uzupełnić, takie jak wojna i pokój, migracje czy ekologia. Ks. Sławomir Pawłowski zwrócił uwagę, że Karta Ekumeniczna powstawała w dobrym momencie w historii Europy i, jego zdaniem, warto pamiętać o tym, co widziano wtedy, gdy dokument powstawał.

Ks. Grzegorz Giemza zauważył, że chrześcijanie często narzekają na procesy sekularyzacyjne, tymczasem jest to całkiem naturalny proces „Żyjemy w świecie, który jest stworzony przez wartości chrześcijańskie. Nie potrafimy sobie poradzić z tym, że przymus przestaje być ważnym instrumentem w życiu kościelnym” – powiedział.

Debata została zorganizowana przez Parafię Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Warszawie, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i ewangelicką Katedrę Berlińską we współpracy z Instytutem In.Europa.

na podstawie relacji (mk)

Debatę można obejrzeć na kanale Luteranie w Warszawie na YouTubie

„Zwiastun Ewangelicki” 5/2023