miniatura

Historyczna ordynacja w Azji

W Jerozolimie 22 stycznia 2023 r. została ordynowana na księdza Sally Azar – pierwsza Palestynka w Kościele Ewangelicko-Luterańskich w Ziemi Świętej i Jordanii (Evangelical Lutheran Church in Jordan and the Holy Land; ELCJHL).

W trakcie uroczystości kościół był wypełniony po brzegi. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Kościołów z wielu krajów. ELCJHL jest członkiem Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) i w uroczystości wzięła udział ks. Anne Burghardt, sekretarz generalna ŚFL.

„Ordynacja jest zaszczytem. Możliwość ta dla kobiety w moim Kościele to dodatkowy zaszczyt. Początkowo, kiedy poszłam do szkoły teologicznej, nie myślałam, że będę pierwszą ordynowaną kobietą. Cieszę się, że mogę być częścią historii związanej z równością płci w moim Kościele. Nie oczekuję, że będzie to łatwa droga, ale mam wsparcie od całego Kościoła” – powiedziała ks. Sally Azar w rozmowie na www.lutheranworld.org.

Ks. Sally Azar ukończyła w 2018 r. Bliskowschodnią Szkołę Teologiczną w Libanie. Naukę kontynuowała w Getyndze w Niemczech. Została wybrana do Rady ŚFL z regionu Azji. Po ordynacji została przydzielona do anglojęzycznego zboru w Jerozolimie. Odpowiada też za łączenie zboru arabskojęzycznego ze zborem anglojęzycznym oraz pracę z młodzieżą.  

fot. LWF/Albin Hillert 

„Zwiastun Ewangelicki” 4/2023