miniatura

W piątek rano 27 stycznia 2023 roku w wyniku eksplozji zawaliła się duża część ponad 100-letniego budynku plebanii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach-Szopienicach. W chwili wybuchu w budynku było dziewięć osób, dwie zginęły. Od ściany frontowej budynek był w połowie zawalony, łącznie z konstrukcją dachu. Podmuch wyrwał okna w szkole znajdującej się po drugiej stronie ulicy, na szczęście trwały ferie i nikogo nie było w budynku. Wybuch dokonał także pewnych uszkodzeń w stojącym obok kościele.

Ze wstępnych ustaleń wynikało, że w czterokondygnacyjnym gmachu plebanii wybuchł gaz. Rannych zostało pięć osób, wśród nich dwoje dzieci. Do akcji ratowniczej przystąpiło około 100 strażaków, 19 samochodów ratowniczych oraz specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza. Nie ucierpiał proboszcz ks. Adam Malina ani jego rodzina, ani uchodźczynie z Ukrainy, które mieszkały na plebanii. Poszkodowana została natomiast rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego. W szpitalu wciąż przebywają dwie jego kilkuletnie córki.

Z kolei do centrum oparzeniowego w Siemianowicach Śląskich trafił mężczyzna, który wraz z żoną – byłą kościelną oraz z dorosłą córką zamieszkiwał na plebanii. Obie kobiety poniosły śmierć pod gruzami. Po dwóch dniach od tragicznego wydarzenia do telewizji Polsat i TVN wpłynął list wysłany wcześniej przez tę rodzinę z oskarżeniami pod adresem parafii i proboszcza. Zapowiedzieli w nim tzw. rozszerzone samobójstwo i – jak komentują media – może to wskazywać, że przyczynili się do wybuchu gazu i zawalenia budynku.

Przez kilkanaście lat kobieta i jej mąż zajmowali się kościołem i terenem parafii. Od 2016 roku, gdy skończyli  tę pracę, weszli w konflikt z parafią. Sąd apelacyjny przyznał rację parafii. Rodzina zamieszkiwała nadal w budynku, a chociaż zmienił się ich status, nie opłacali mediów z wyjątkiem prądu, nie płacili też czynszu. Proponowanych przez parafię lokali zastępczych nie przyjęli.

Przyczyny wybuchu bada prokuratura. Tuż przed tragedią specyficzny zapach gazu wyczuł ksiądz P. Uciński. Zakręcił główny zawór w budynku, wezwał specjalistów i wietrzył dostępne pomieszczenia. Następnie zamierzał wraz z żoną zawieźć córki do przedszkola. Zanim opuścili mieszkanie, nastąpił jednak wybuch.

W dniu tragedii o modlitwę zaapelowali biskup Kościoła Jerzy Samiec i bp diecezji katowickiej Marian Niemiec: „W tej trudnej chwili prosimy was o dalsze modlitwy, szczególnie o osoby przebywające w szpitalu, o duchownych i ich najbliższych, rodzinę zmarłych osób, wszystkich poszkodowanych oraz całą szopienicka parafię. »Bliski jest Pan tym, których serce jest złamane, a wybawia utrapionych na duchu” (Ps 34,19)«”.

Budynek plebanii nie nadaje się do użytkowania – mieszkańcy stracili dom, i prawie cały dobytek życiowy, a parafia miejsce spotkań i pracy. Szybko ruszyła spontaniczna pomoc dla poszkodowanych. Biskup Kościoła i Prezes Diakonii zaapelowali o składanie ofiar na pomoc parafii i osobom poszkodowanym. Zebrane środki zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację osób poszkodowanych, niezbędne wsparcie psychologiczne, zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb życiowych. Zbiórka trwa do 5 marca 2023 roku.

W ciągu tygodnia od wybuchu budynek plebani został rozebrany. Zabezpieczono wydobyte dokumenty i sprzęty parafialne, które znajdowały się w suterynie. Obecnie są one przechowywane i segregowane w kościele. Poszkodowani skorzystali z pomocy i lokali udostępnionych przez miasto Katowice i diecezję katowicką. Pozostałe pomieszczenia parafialne i kościół są pozbawione mediów, a 10 dni od wybuchu, szczególnie uciążliwy jest brak prądu. Z tego też powodu nabożeństwa w dwie niedziele w Szopienicach nie odbyły się. Parafianie mogli spotkać się w pobliskich kościołach, np. do Sosnowca mają ok. 3 km. Od 12 lutego planuje się wznowić nabożeństwa w zastępczej lokalizacji.


Wpłat można dokonać na konto:
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ul. Miodowa 21, 00-246 Warszawa

Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa
Numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384 z dopiskiem „Szopienice
lub za pośrednictwem płatności elektronicznych na www.diakonia.org.pl/darowizny/

Ofiary zbiera także bezpośrednio Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach-Szopienicach,
szczegóły: www.szopienice.luteranie.pl
Numer konta: 38 1050 1214 1000 0007 0277 8101

„Zwiastun Ewangelicki” 3/2023