miniatura

Wisła-Jawornik

W dniach 22 grudnia 2022 – 2 stycznia 2023 r. już po raz 26. Dom Gościnny w Wiśle-Jaworniku stał się miejscem spotkań, rozmów, wspólnych posiłków i rodzinnej atmosfery. We wczasach świąteczno-noworocznych uczestniczyło 25 osób. Uczestnicy przybyli z kilkunastu różnych parafii diecezji cieszyńskiej i katowickiej. Kilka osób przyjechało po raz pierwszy, ale większość to już stali bywalcy. Wczasy zorganizowała miejscowa parafia ewangelicka przy wsparciu Diakoni Polskiej.

W czasie wigilijnego wieczoru, świątecznego obiadu oraz niektórych spotkań obecny był proboszcz ks. Marcin Podżorski. Na co dzień wczasowiczami opiekował się ks. Zdzisław Sztwiertnia, emerytowany proboszcz. Uczestników odwiedził również ks. Marek Londzin z Dzięgielowa, który przybliżył historię diakonatu Eben-Ezer oraz biskup Adrian Korczago, który podzielił się refleksjami na temat okresu starości. Każdego poranka był wyświetlany odcinek serialu The Chosen opowiadający o życiu Jezusa. W koncercie kolęd wystąpili: Orkiestra Misyjna, chór parafialny z Wisły Centrum oraz grupa śpiewacza Wańcy.

 

Lędziny-Hołdunów

Spotkanie społeczności ewangelickiej z grupą uchodźców ukraińskich pod nazwą Świąteczne spotkanie polsko-ukraińskie – Poznajmy się przy świątecznym stole, zostało zorganizowane przez diecezję katowicką 4 stycznia 2023 r. w Lędzinach-Hołdunowie.

Uczestniczyło w nim około 70 osób. Głównie byli to uchodźcy z Ukrainy goszczeni na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz wierni z hołdunowskiej parafii ewangelickiej wraz z proboszczem ks. Adamem Maliną. Obecni byli przedstawiciele władz powiatu ze starostą oraz władz samorządowych Lędzin i Bierunia – burmistrzowie Krystyna Wróbel i Krystian Grzesica.

Zebranych powitał bp Marian Niemiec, po czym głos zabrał starosta Bernard Bednorz, a lędzińska burmistrz wręczyła przedstawicielce uchodźców upominki. Organizatorzy spotkania przekazali uczestnikom Kalendarze trzech religii – żydzi, chrześcijanie, muzułmanie na rok 2023 oraz płyty z muzyką religijną.

Minutą ciszy uczczono pamięć poległych i pomordowanych Ukraińców. Łamano się opłatkiem i składano sobie wzajemnie życzenia. Kolędy po polsku i ukraińsku śpiewały Weronika Aleksandrowicz i Hanna Zuieva oraz Dominika Centner.

Świąteczne spotkania polsko-ukraińskie organizowane przez diecezję katowicką i wsparte finansowo przez Światową Federację Luterańską odbyły się także w Katowicach i Świętochłowicach.

na podstawie relacji Mirosława Leszczyka

zdjęcia: holdunow.luteranie.pl

„Zwiastun Ewangelicki” 3/2023