miniatura

– daty i fakty cz. 4

Strażnica Ewangeliczna

  • 1946

miejsce: Bytom

redaktor naczelny: ks. Henryk Wegener-Wojnowski, proboszcz parafii w Bytomiu

Ks. Henryk Wegener-Wojnowski po powrocie z obozu koncentracyjnego objął stanowisko administratora parafii w Bytomiu. Później został wybrany proboszczem i pracował tam do końca życia. Zaraz też rozpoczął pracę publicystyczną i redaktorską. Wydał wspólnie z innymi księżmi z Górnego Śląska jednodniówkę górnośląską opisującą sprawy kościelne regionu. Widząc, że przedsięwzięcie się udało, ks. Henryk Wegener-Wojnowski zaczął organizować stałe, periodyczne pismo kościelne. Jako redaktor sam wiele pisał. Formalnie pismo wydawał i redagował komitet redakcyjny w składzie: ks. Robert Fiszkal, ks. Feliks Gloeh, ks. Jan Karpecki, ks. Karol Kotula, ks. Jan Lasota, ks. Oskar Michejda, ks. Zygmunt Michelis. „Strażnica Ewangeliczna” ukazywała się początkowo jako miesięcznik, zaś od 5. numeru jako dwutygodnik. W zamiarach pierwszego redaktora miał to być tygodnik, jednak nie udało się tego zrealizować.

ks. Henryk Wegener-Wojnowski
ks. Jan Karpecki

  • 1 marca 1947

miejsce: Bytom

Jako wkładka do czwartego numeru „Strażnicy Ewangelicznej” ukazał się pierwszy numer „Przyjaciela Dzieci”. Był to specjalny dodatek dla ewangelickich dzieci. W latach 1947-1952 redagował go ks. Henryk Wegener-Wojnowski. Pismo dla dzieci ukazywało się raz w miesiącu.


  • 1952

miejsce: Bydgoszcz

redaktor naczelny: ks. Waldemar Preiss

Kolegium redakcyjne tworzyli: ks. Z. Michelis, ks. Otton Krenz, ks. Robert Fiszkal. Redakcję „Przyjaciela Dzieci” objął ks. Otton Krenz. W nowym kolegium redakcyjnym zabrakło miejsca dla ks. Henryka Wegenera-Wojnowskiego. Ostatni redagowany przez niego numer pochodzi z 4 kwietnia 1952 r. i poświęcony był jego dziadkowi bpowi Juliuszowi Burschemu w 10. rocznicę jego śmierci. Kilkanaście dni później ks. Henryk Wegener-Wojnowski zmarł w wieku 36 lat. Pogrzeb odbył się 17 kwietnia 1952 r.

ks. Waldemar Preiss

  • kwiecień 1953

miejsce: Warszawa

redaktor naczelny: Henryk Wencel

Od numeru 8. z 15 kwietnia czasopismo wydawane jest w Warszawie. W związku z tym Prezydium Naczelnej Rady Kościoła powołało na redaktora naczelnego Henryka Wencla – kuratora diecezji warszawskiej. Pismo redagowało kolegium w dotychczasowym składzie.


  • 1954

miejsce: Warszawa

We wrześniu pracę w redakcji rozpoczęła Irena Heintze jako redaktor techniczny.

Irena Heintze

  • 1955

miejsce: Warszawa

redaktor naczelny: bp Karol Kotula

sekretarz redakcji: Irena Heintze

Nowa redakcja doprowadziła do regularnego i punktualnego ukazywania się czasopisma.

bp Karol Kotula

  • 1958

W latach 1954-1957 „Przyjaciel Dzieci” nie ukazywał się. Od 1958 do 1967 r. dodatek dla dzieci przygotowywał ks. Jan Karpecki.


  • 1960

miejsce: Warszawa

redaktor naczelny: Irena Heintze

Z inicjatywy Ireny Heintze w numerze 20. z datą 16-31 października został ogłoszony konkurs na zmianę nazwy „Strażnicy Ewangelicznej”.


„Z dniem 1 kwietnia br. Referat Prasowo-Wydawniczy Naczelnej Rady Kościoła objął wydawnictwo »Strażnicy Ewangelicznej«. Nasz dwutygodnik wychodzić będzie nadal jako organ Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, o charakterze religijno-kościelnym – jako pismo popularne, przeznaczone dla rodzin ewangelickich, dla najszerszych warstw naszej polskiej społeczności ewangelickiej.

Jako jedyne obecnie pismo ewangelickie będzie »Strażnica Ewangeliczna« zasięgiem swym obejmowała sfery czytelnicze ze wszelkich wyznań i denominacyj niekatolickich. Staraniem Redakcji będzie powiększenie nakładu i objętości pisma – i tu liczymy na pomoc Czytelników i Urzędów Parafialnych, aby rozpowszechniali nasze pismo w myśl naszej dewizy: »W każdym polskim domu ewangelickim – Strażnica Ewangeliczna«. (…)

Jest rzeczą oczywistą, iż »Strażnica Ewangeliczna« jako pismo żywe i aktualne, włącza się w nurt dzisiejszej rzeczywistości (…) – i to zawsze na płaszczyźnie i z punktu widzenia Ewangelii i naszych chlubnych ewangelickich tradycyj postępowych. My bowiem jako bezpośredni spadkobiercy idei Rejów, Modrzewskich, Żeromskich i wielu, wielu innych duchów postępu, oświaty i kultury – pragniemy dołożyć i swoją cegiełkę do rozbudowy i dźwigania na wyższe szczeble rozwoju Ojczyzny naszej, spełniając twórczo i aktywnie swój obowiązek obywatelski, państwowy i narodowy”.                         

 Redakcja
„Strażnica Ewangeliczna” nr 7/8 (136),
Warszawa, 13 kwietnia 1952 r.

„Zwiastun Ewangelicki” 4/2023