miniatura

W dniach 7-10 listopada 2022 r. gościły w Warszawie przedstawicielki Wydziału Teologii, Misji i Sprawiedliwości Światowej Federacji Luterańskiej. Rebekka Meissner oraz Anna Srokowska-Bricout koordynują realizację projektów pomocowych dla uchodźców z Ukrainy w Polsce oraz w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Delegacji z Genewy w trakcie wizyty w naszym kraju towarzyszył biskup Kościoła Jerzy Samiec oraz koordynatorka ds. projektów Monika Buczek.

Napięty plan wizyty uwzględniał tylko część działań Kościoła na rzecz Ukrainy, nie sposób było bowiem w ciągu kilku dni przedstawić wszystkich projektów, jakie podejmują parafie i Kościół, by wesprzeć osoby uciekające przed wojną w Ukrainie. Goście rozpoczęli wizytę od spotkania w Warszawie w biurze Fundacji LWF (powołanej przez Światową Federację Luterańską, czyli w j. ang. Luteran World Federation). W dniu 8 listopada odwiedzili parafie w Jeleniej Górze-Cieplicach, Karpaczu i Świdnicy. Kolejnego dnia gościli w parafiach Opatrzności Bożej i Krzysztofa we Wrocławiu, a także w parafii w Sycowie. Wizytę zakończyło spotkanie 10 listopada z przedstawicielami parafii Świętej Trójcy w Warszawie, pracownikami biura biskupa Kościoła oraz Fundacji LWF w Polsce.

Przedstawicielki ŚFL spotkały się z proboszczami, osobami zaangażowanymi ze strony poszczególnych parafii w projekty i wsparcie dla uchodźców, a także z samymi uchodźcami. Dzięki tym spotkaniom poznały wyzwania i problemy stojące przed parafiami, lecz także osiągnięcia, dzięki którym udało się zapewnić bezpieczną i stabilną codzienność ludziom pozbawionym całego dotychczasowego życia. Rozmawiano również o planowanych projektach, które pomogą jeszcze mocniej wesprzeć uchodźców i lokalne społeczności w ich codziennym, wspólnym życiu.

„Zwiastun Ewangelicki” 23/2022