miniatura

W Łodzi 8 października 2022 r. w urzędowanie biskupa Kościoła Ewangelicko-Reformowanego wprowadzono ks. Semko Korozę. Ustępujący biskup Kościoła Marek Izdebski zmówił modlitwę i nałożył ręce na swojego następcę, przekazał mu również używany dotychczas przez siebie złoty krzyż biskupi. Asystentami byli bp Zoltán Balog z Diecezji Naddunajskiej Węgierskiego Kościoła Reformowanego oraz bp Jan Cieślar z Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Obecni byli przedstawiciele władz województwa i miasta Łodzi, urzędów państwowych, a także prezes Polskiej Rady Ekumenicznej ks. sup. Andrzej Malicki, prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie Tadeusz Zieliński oraz dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Jadwiga Zalisz. Wśród gości byli również przedstawiciele partnerskich Kościołów ewangelickich z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego: abp Grzegorz Ryś i bp Marek Marczak oraz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego m.in.: bp Marian Niemiec, bp Paweł Hause, bp Waldemar Pytel, bp Ryszard Bogusz oraz prezes Synodu Kościoła ks. Adam Malina, a także duchowni z Kościołów działających w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, którego nowy biskup jest przewodniczącym. Przybyli także współwyznawcy – duchowni, delegacje z innych parafii i łódzcy parafianie.

Po nabożeństwie odbył się koncert kantat J.S. Bacha w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polish Camerata i Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie. Podczas koncertu wystąpili soliści: Aleksandra Bednarz (sopran), Urszula Kryger (mezzosopran), Jan Cieplik (bas). Koncertem dyrygował Marek Głowacki.

Bp Marek Izdebski po 20 latach służby biskupiej nadal będzie pracował w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Bełchatowie i opiekował się diasporą reformowaną w Krakowie.

Ks. Semko Koroza został wybrany na 10-letnią kadencję podczas synodu obradującego w Łodzi w dniach 21-22 maja 2022 r. W poprzedzającej wybory autoprezentacji podkreślił, że w swojej służbie biskupiej chce postawić na misję. Jego zdaniem doskonale sprawdzić się może wizja Kościoła Ewangelicko-Reformowanego jako Kościoła, który łączy w sobie wszystkie nurty teologii reformowanej: bardziej liberalne, konserwatywne, jak i środkowe.

Tekst i zdjęcie Ewa Jóźwiak

„Zwiastun Ewangelicki” 20/2022