miniatura

– dla uchodźców

W Sorkwitach zorganizowano dwa turnusy wakacyjne dla uchodźców z Ukrainy.

Pierwszy rozpoczął się 27 czerwca 2022 r. i uczestniczyły w nim kobiety z dziećmi, którym parafie luterańskie diecezji mazurskiej udzieliły schronienia. W ramach turnusu goście brali udział w warsztatach, w wycieczkach – zwiedzali Mikołajki i Kętrzyn – i w spływie kajakowym Krutynią. Był też czas na wspólne zabawy na terenie ośrodka wypoczynkowego parafii w Sorkwitach. Obóz trwał do 7 lipca.

Drugi zorganizowano w dniach 21-28 sierpnia. W obozie brały udział dzieci z opiekunami m.in. z Siemianowic, Jeleniej Góry, Kętrzyna, Działdowa, Reszla. W sumie blisko 40 osób.

Każdego dnia obozowicze mieli dostęp do wszystkich atrakcji ośrodka: plaży, trampolin, kina, sali pingpongowej, placu zabaw i siłowni.

Dla uczestników zorganizowano dwie wycieczki. Pierwsza z nich rozpoczęła się od zwiedzaniem zamku w Kętrzynie. Następnie w czytelni kętrzyńskiej, również na zamku, rodzice z dziećmi wzięli udział w nowatorskim spotkaniu terapeutycznym prowadzonym przez Piotra Ambroziaka. Terapia polegała na zabawach z wyobraźnią i emocjami za pomocą klocków Lego. Za ich pomocą prowadzący pokazał na przykład, że ktoś się gdzieś boi iść.

Kolejnym punktem wycieczki była stadnina koni w Kątach pod Srokowem, gdzie Towarzystwo Blusztyn i Monika Czerwonka przygotowali zabawy i wspólne gotowanie. Największą radość wzbudzały u dzieci zajęcia z hipoterapii. Dzieci puszczały bańki, strzelały z łuków i przygotowały tradycyjną mazurską zupę z pulpetami.

Druga wycieczka to spływ kajakowy rzeką Krutynią w towarzystwie pływających tam łabędzi. Pobyt w Sorkwitach zorganizowano dzięki Diakonii Polskiej, wojewodzie warmińsko-mazurskiemu, Hannie Mutschmann i ks. Krzysztofowi Mutschmannowi i biskupowi diecezji mazurskiej Pawłowi Hause.

– pod sorkwickim aniołem

Od 9 lat na początku sierpnia odbywają się Wczasy pod sorkwickim aniołem. Również w tym roku, w dniach 30 lipca – 7 sierpnia, blisko 70 osób skorzystało z możliwości odpoczynku w Sorkwitach. Organizacji wspólnych wakacji podjęli się Beata Michałek i bp Jerzy Samiec oraz Beata i Arnold Parotowie.

Sorkwickie wczasy są czasem nie tylko plażowania i odpoczynku, ale także budowania i utrwalania relacji, wspólnych rozmów, śpiewu oraz spotkań w pięknych okolicznościach mazurskiej przyrody. W czasie porannych spotkań podstawą dyskusji było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czym dla ludzi, we współczesnym świecie, jest naśladowanie Jezusa. Impulsy do rozmyślań przygotowała Beata Michałek.

Jak zawsze odbywały się również poranne zajęcia dla dzieci. W tym roku najmłodsi stali się poszukiwaczami skarbu. Codziennie poznawali historie oraz bohaterów biblijnych, dzięki którym dzieci odkryły, że „w Chrystusie są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania” (Kol 2,3). Spotkania urozmaicone były zabawami, zajęciami plastycznymi oraz grą terenową. Zajęcia prowadziła Małgorzata Cholewik.

Wieczorne rozmyślania prowadził bp Jerzy Samiec, który zachęcał do przemyśleń dotyczących cech chrześcijanina. Żywo dyskutowano nad takimi wartościami, jak m.in.: spolegliwość, cierpliwość, szczodrość, wytrwałość. Nowością była cowieczorna nauka wersetów biblijnych. Jedno ze spotkań miało miejsce w kościele w Mrągowie. Wtedy też ze swoim koncertem wystąpiła Katarzyna Kupiec, która wydała swą pierwszą płytę pt. Wiara, Nadzieja, Miłość.

Uczestnicy wczasów aktywnie włączyli się w ich prowadzenie. Do stałych już punktów pobytu należały: poranna gimnastyka nad jeziorem, poranna grupa rowerowa, popołudniowa gra w siatkówkę, wieczory filmowe oraz maratony gier planszowych i towarzyskich.

Wśród tegorocznych atrakcji należy wymienić: spływ kajakowy Krutynią, udział w grze terenowej Warmińskie straszydła w Węgoju, koncerty podczas Międzynarodowych Dni Muzyki w Warpunach.

Wczasy pod sorkwickim aniołem były czasem wypełnionym spotkaniem nie tylko z drugim człowiekiem, ale również z Bogiem i Jego Słowem. O ich popularności świadczy fakt, że już w lutym nie było wolnych miejsc.

„Zwiastun Ewangelicki” 18/2022