miniatura

W dniach 15-18 września 2022 r. w Legnicy odbywały się uroczystości związane z jubileuszem 500 lat Reformacji w Legnicy oraz 830 lat kościoła Marii Panny.

Pierwszego dnia w Legnickiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Lutowską, autorką książki pt. Powierzony klucz, opowiadającej o losach ewangelików na Dolnym Śląsku. W spotkaniu, które prowadziła Anna Gątowska – dyrektorka biblioteki, udział wzięło kilkadziesiąt osób.

Dzień później w murach Akademii Rycerskiej w Legnicy i najbardziej reprezentacyjnym miejscu miasta – sali królewskiej odbyła się konferencja naukowa. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Jan Harasimowicz (Uniwersytet Wrocławski), dr hab. Piotr Oszczanowski (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), dr hab. Marek Pilch (Akademia Muzyczna w Katowicach), dr hab. Jerzy Sojka (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie), dr Marek Żak (Muzeum Miedzi w Legnicy), dr hab. Michał Sławecki (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie). W czasie konferencji poruszano zagadnienia związane z historią Reformacji w Legnicy, historią kościoła Marii Panny, ale także nawiązywano do muzyki i pieśni ewangelickiej oraz muzycznych tradycji w tym kościele, który od lat jest miejscem wielu koncertów. Nie zabrakło również informacji na temat bieżących działań Kościołów ewangelickich na świecie w odniesieniu do współczesnych wyzwań i problemów. Na koniec proboszcz parafii ks. Jerzy Gansel zaprezentował informacje dotyczące bieżącej działalności legnickiej parafii luterańskiej, która jest ważnym punktem w życiu miasta.

W samo południe w sobotę 17 września w legnickim kościele odbyło się nabożeństwo dziękczynne, podczas którego kazanie wygłosił biskup Kościoła Jerzy Samiec, a czynny udział wzięli m.in.: biskup diecezji katowickiej Marian Niemiec, biskup diecezji wrocławskiej Waldemar Pytel i prezes Synodu Kościoła ks. Adam Malina. Obecni byli również goście z Niemiec, duchowni z diecezji wrocławskiej i mazurskiej oraz goście ekumeniczni, m.in. biskup legnicki Andrzej Siemieniewski z Kościoła Rzymskokatolickiego.

Przed końcowym błogosławieństwem słowa pozdrowienia w imieniu marszałek sejmu Elżbiety Witek odczytał starosta powiatu legnickiego Adam Babuśka. Głos zabrali także: prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, bp Andrzej Siemieniewski oraz bp Martin Herche w imieniu Gemeinschaft Evangelischer Schlesier. O oprawę muzyczną podczas nabożeństwa zadbał dr hab. Michał Sławecki, Maciej Zakrzewski i Krzysztof Kostanecki, którzy grali na organach oraz Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Dzięki pomocy Legnickiego Centrum Kultury nabożeństwo transmitowane było na żywo na profilu parafii na Facebooku.

Po południu w kościele Marii Panny odbył się koncert zatytułowany Światło w wykonaniu Zespołu Wokalnego Art Forum Voices działającego przy Instytucie Edukacji Muzycznej, Teatralnej i Humanistycznej Agnieszki Justyny Szumiło.

Każdego wieczoru w ramach jubileuszu odbywał się koncert w ramach festiwalu 36. Legnickiego Conversatorium Organowego. W kościele gościli tacy artyści, jak m.in.: Sebastian Kuczyński, Aleksander Jan Szopa, Michał Sławecki, Chór KOE z Sokołowa Podlaskiego, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Marcin Tadeusz Łukaszewski, Maciej Zakrzewski oraz Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Niedzielne nabożeństwo zadedykowane zostało przede wszystkim gościom przybyłym z Niemiec, z którymi przeżywano Dziękczynne Święto Żniw. Nabożeństwo prowadzili bp Martin Herche, ks. Karol Długosz i ks. Jerzy Gansel, a kazanie wygłosił ks. Erich Busse z Drezna.

Oprócz tego parafia wraz ze wspierającymi ją instytucjami zorganizowała wydarzenia towarzyszące jubileuszowi, m.in.: zwiedzanie kościoła oraz spacer historyczny śladami Reformacji w Legnicy, a także wystawę plenerową Kościół Marii Panny na przestrzeni wieków.                    

JG

zdjęcia: Piotr Krzyżanowski i archiwum parafii w Legnicy

„Zwiastun Ewangelicki” 19/2022