miniatura

Brenna

W kościele ewangelickim w Brennej 10 lipca 2022 roku świętowano 30 lat parafii Brenna-Górki. Wprowadzano także w urzędowanie nową radę parafialną. Nabożeństwo z Sakramentem Ołtarza prowadził proboszcz parafii ks. Roman Kluz, a współtworzył parafialny chór pod dyrekcją Marka Madzi.

Uroczystego wprowadzenia nowo wybranych członków rady parafialnej dokonał biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago, który wygłosił kazanie w oparciu o słowo z Ewangelii Mateusza: „Wy dajcie im jeść” (Mt 14,16), stwierdzając, że „zarówno wprowadzenie rady parafialnej, jak i jubileusz samodzielności ściśle związane są z pojęciem odpowiedzialności”.

Samodzielna parafia została tam utworzona w 1992 roku. Wcześniej był to filiał parafii w Ustroniu. O tej zmianie mówił biskup w kazaniu: „30 lat temu radni ustrońskiego filiału Brenna-Górki postanowili wziąć na swe barki odpowiedzialność za niezależność najmłodszej wówczas parafii w diecezji cieszyńskiej. Zapewne sami pytali, ale z pewnością wielu sceptyków również im zadawało pytanie o ewangelicznej treści: Skąd weźmiemy, by sobie poradzić? Zarówno wówczas, jak i dziś pada ta sama rozczarowująca odpowiedź: »Wy dajcie im jeść«. Zwracamy się do Cudotwórcy, jak wtedy uczniowie. Liczymy na wsparcie, spektakularny czyn, wydarzenie, które wyjaśniałoby szereg wątpliwości i odciążyłoby nas od konieczności zastanawiania się nad rozwiązaniami. Uwolniło od potrzeby poszukiwania nowych form pracy i motywowania innych do działania. A tymczasem słyszymy: Zajmijcie się tym. To wasze zadanie. To wasze kompetencje”.


Wisła-Czarne

W niedzielę 17 lipca 2022 roku ewangelicy w Wiśle-Czarnem świętowali 50. rocznicę poświęcenia swojego kościoła. Licznie zgromadzonym parafianom i gościom Słowo Boże zwiastował bp Jan Cieślar z diecezji warszawskiej. Liturgię komunijną prowadził biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago. Na nabożeństwie wystąpił Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna i Orkiestra Misyjna z Wisły.

Po nabożeństwie odbył się piknik. Można było się posilić, jak również obejrzeć przygotowaną na ten dzień wystawę fotografii. Zwieńczeniem jubileuszu był natomiast koncert Beaty Bednarz, który muzycznie podsumował obchody.

W ramach obchodów jubileuszu został także rozegrany 16 lipca turniej DiscGolfa amatorów. DiskGolf to dyscyplina, której zasady są podobne do klasycznego golfa z tą różnicą, że zamiast piłeczki, kija i dołków są specjalne dyski i kosz, do których trzeba trafić dyskiem. W Wiśle-Czarnem staraniem miasta Wisły rok temu powstało ogólnodostępne pole do tej dyscypliny sportu.

Do zawodów stanęło 26 osób, które zostały podzielone na 6 ekip. Po pierwszej turze do finałowej rozgrywki weszło 7 osób. W wyniku dogrywki o pierwsze miejsce na czołowych miejscach uplasowali się: 1. Szymon Michalik, 2. Władysław Procner, 3. Jan Cieślar.

„Zwiastun Ewangelicki” 15-16/2022