miniatura

W dniach 15-19 czerwca 2022 r. dawni obozowicze, uczestnicy tzw. III turnusów w Sorkwitach, spotkali się w tym samym miejscu po latach Przyjechali z różnych parafii, m.in. z: Drogomyśla, Konina, Łodzi, Mikołowa, Rybnika, Siemianowic, Sopotu, Studzionki, Wrocławia, Warszawy, Żor. Niektórzy obozowicze pierwszy raz w Sorkwitach byli około 30 lat temu. Inicjatorkami spotkania były Renata Makula i Ewa Żurawska-Gniwek.

Uczestnicy codziennie spotykali się na wspólnych posiłkach, śpiewając „Chodźcie jeść”, tak jak za dawnych czasów. Czas spędzali na rozmowach, kąpieli w jeziorze, grze w piłkarzyki, ping-ponga, chińczyka itp. Pływali na kajakach i rowerkach wodnych po jeziorze oraz jeździli na wycieczki rowerowe po okolicy. Codziennie wieczorem spotykali się w kościele na wspólnym śpiewie pieśni ze śpiewnika Chwalmy Pana. W sorkwickiej „stodole” wspominano dawne czasy i oglądano cztery filmy nakręcone przez dawnych obozowiczów. Na starych zdjęciach uczestnicy spotkania starali się rozpoznać samych siebie i wspólnych znajomych. Tradycyjnie pojechali też do Mrągowa, tym razem własnymi samochodami, a nie jak przed laty: pociągiem, PKS-em czy autostopem. W lodziarni „Igloo”, do której chodzili 30 lat temu, zjedli lody. Podczas spotkań w sorkwickim kościele słuchali rozważań księży: Michała Makuli, Waldemara Wunsza oraz Pawła Melera. Na zakończenie śpiewali Cichy zapada zmrok, jak zawsze stojąc w kręgu, trzymając się za ręce i przekazując sobie uścisk dłoni – „iskierkę”. Również dzieci dawnych obozowiczów brały udział w tych spotkaniach. Włączając się w obozowy klimat, przedostatniego „zielonego” dnia postarały się, aby jabłoń „zakwitła” papierem toaletowym, a na klamkach pokoi pojawiła się niezidentyfikowana maź.

W niedzielę uczestniczy wzięli udział w nabożeństwie z kazaniem ks. Krzysztofa Mutschmanna. Na organach zagrał ks. Michał Makula, a obozowicze z III turnusu zaśpiewali trzy pieśni. Po nabożeństwie spotkanie po latach utrwalono wspólnym zdjęciem z miejscowymi parafianami.

„Zwiastun Ewangelicki” 13-14/2022