miniatura

Niedobory wody i korzyści z pojazdów elektrycznych były tematami dwóch ostatnich webinariów, zorganizowanych przez Polską Radę Ekumeniczną w ramach platformy EkoKościół. Spotkania były okazją do refleksji nad ochroną środowiska naturalnego i podejściem chrześcijan do tych zagadnień.

Seminarium online, czyli webinarium pt. Brak wody – co łączy Burkina Faso, Światową Radę Kościołów i Polskę? odbyło się 7 marca 2022 r. Dr Lidia Żur, zaangażowana w misyjne działania Centrum Misji i Ewangelizacji w Burkina Faso, mówiła o dostępie do wody w Afryce Zachodniej. Dostęp do czystej wody pitnej jest tam wciąż w wielu miejscach trudny. Problem ten dotyka szczególnie uchodźców, którzy w wyniku wewnętrznych konfliktów zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

O zasobach wodnych Polski mówił prof. Tomasz Okruszko ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Podkreślił, że w naszym kraju woda jest, ale są problemy z jej oszczędzaniem i miejscowymi niedoborami. Zwracał uwagę, że warto zatrzymywać wodę na swojej działce i współdziałać przy gospodarowaniu wodą. „Gospodarka wodna to jest rzecz wspólnot. Wspólnie można zrobić więcej” – powiedział.

Michał Karski, dziennikarz zajmujący się problematyką społeczną i ekumeniczną, opowiadał o inicjatywie Światowej Rady Kościołów – Ecumenical Water Network (Ekumenicznej Sieci Współpracy ds. Wody, EWN). Jak mówił, inicjatywa ta gromadzi Kościoły i organizacje kościelne do promocji ochrony, odpowiedzialnego zarządzania i sprawiedliwej dystrybucji wody dla wszystkich. Opiera się ona na przekonaniu, że woda jest darem Boga, wspólnym dobrem i fundamentalnym prawem człowieka. „EWN ułatwia wymianę informacji i oferuje materiały dla Kościołów, organizacji kościelnych i osób indywidualnych na temat światowego kryzysu wody i możliwych rozwiązań. Także promuje i koordynuje międzynarodowe działania na rzecz prawa człowieka do wody i sanitariatów” – tłumaczył prelegent. Mówił też o kampanii Siedem tygodni na rzecz wody, którą EWN prowadzi co roku w czasie pasyjnym.

Kolejne ekowebinarium zorganizowano 19 kwietnia 2022 r. Elektryk, hybryda, rower. Co z tą ekomobilnością? – zastanawiano się wspólnie. Agata Rzędowska, dziennikarka i entuzjastka elektromobilności, czyli poruszania się pojazdami elektrycznymi zwracała uwagę na zalety odchodzenia od samochodów spalinowych i w ogóle od posiadania samochodu, zachwalała ideę współdzielenia pojazdów i wynajmowania ich. Anna Kubeczek, ekspertka ds. ekologii i ochrony środowiska, zalecała transport rowerowy. Zwracając uwagę na szkodliwość emisji dwutlenku węgla mówiła: „Potrzeba co najmniej 1,6 tysięcy dorosłych drzew, aby zneutralizować średnią roczną emisję dwutlenku węgla jednego Polaka”. Zauważyła, że odpowiednie decyzje indywidualne – poruszanie się pieszo, rowerem lub transportem publicznym, ograniczenie podróży samolotem, wybór oszczędnego samochodu – mogą przyczyniać się do ochrony środowiska.

„Zwiastun Ewangelicki” 11/2022