miniatura

Bytom-Miechowice

Pierwsza Miechowicka Noc Muzeów odbyła się 14 maja 2022 r. Współtworzyło ją kilka lokalnych, bytomskich instytucji oraz inicjatyw społecznych. Współorganizatorami tego wydarzenia były: Pałac w Miechowicach, rzymskokatolicka parafia Świętego Krzyża, Stowarzyszenie Nasze Miechowice, Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”, Schron Miechowice, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, Miechowicka Grupa Biegowa oraz parafia ewangelicka w Miechowicach.

Zespół zabytkowy parafii luterańskiej odwiedziło ponad 500 osób, które zwiedziły Muzeum „Domek Matki Ewy” z 1902 r., neogotycki kościół z 1898 r. oraz najstarszy na terenie parafii budynek – Ostoję Pokoju z 1890 r. W przygotowaniach do tego wydarzenia wzięło udział ponad 20 wolontariuszy i pracowników.

Noc Muzeów na terenie parafii rozpoczął koncert Szkolnej Orkiestry Dętej Allegretto z Rogoźnika. W kościele odbywały się krótkie koncerty organowe w wykonaniu organisty Roberta Kromolana, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach. Do dyspozycji zwiedzających była również wystawa o Matce Ewie.

Muzeum „Domek Matki Ewy” od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem, stanowi bowiem unikatowy przykład śląskiej zabudowy i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. W nim Matka Ewa, założycielka miechowickich zakładów opiekuńczych mieszkała, przyjmowała ludzi potrzebujących pomocy oraz licznych gości z całego świata. Ostatni zwiedzający, którzy przed północą zdążyli jeszcze zwiedzić domek, pochodzili z Malty.

W Ostoi Pokoju otwarto kawiarenkę z gorącymi napojami oraz domowymi ciastami. W kaplicy na piętrze, w której przed laty diakonise spotykały się na codziennej modlitwie, można było wysłuchać fragmentów audiobooka Matka Ewa. Wspomnienia czytanych przez Aleksandrę Błahut-Kowalczyk oraz obejrzeć figury biblijne autorstwa Anny Olek, przedstawiające historię Dobrego Pasterza – ewangeliczny fragment, który miał przełomowy wpływ na młodą Ewę von Tiele-Winckler zwaną Matką Ewą.

Dzieci i młodzież uczestniczyły w warsztatach kreatywnych tworzenia gołąbków pokoju, serc zdobionych metodą decuopage oraz projektowania tajemniczego ogrodu w donicy.

Natomiast dzieci uczęszczające na lekcje religii wraz z ukraińskimi dziećmi, które mieszkają na terenie parafii, upiekły ciastka zdobione wizerunkiem Matki Ewy oraz różą Lutra. Dochód z ich sprzedaży zasilił parafialny fundusz pomocy dla uchodźców wojennych.

Każdy gość otrzymał najnowszy folder na temat zespołu zabytkowego parafii ewangelickiej w Miechowicach, również ukraińscy zwiedzający mogli przeczytać o historii miechowickiego dzieła w swoim języku.

Tekst i zdjęcia: Monika Cieślar

Ustroń

W piątek 13 maja odbyła się w Ustroniu Noc Muzeów, w której po raz pierwszy brała udział tamtejsza parafia luterańska.

Do późnych godzin nocnych można było zwiedzać Muzeum im. ks. radcy Piotra Wowrego, które od minionego roku mieści się w kościele ap. Jakuba Starszego. Po muzeum oprowadzali: Janina Pilch, Karina Wowry oraz Łukasz Sitek wraz z Magdaleną Szostok. Następnie na wszystkich przybyłych czekało wiele atrakcji – poczęstunek na placu parafialnym, koncert kwartetu smyczkowego – Marlena Janik, Natalia Pieszka, Joanna Borowska i Marzena Niemczyk, po którym rozdano upominki dla tych, którzy odwiedzili największą liczbę muzeów. Zwieńczeniem nocy był film z chrześcijańskim przesłaniem wyświetlany przed północą na placu kościelnym.

Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów.

„Zwiastun Ewangelicki” 11/2022