miniatura

Brazylia

W Instituto Ivoti, szkole prowadzonej przez Kościół luterański w południowej Brazylii, która jest wspierana przez GAW, organizowana jest pomoc dla Ukrainy. Uczniowie szkoły chcą rozpocząć kampanie społeczne. Na przykład 2 kwietnia zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla ukraińskich uchodźców w Brazylii.

Według oficjalnych informacji Brazylia przyjęła nieco ponad 100 Ukraińców. W kraju jest jednak liczna mniejszość ukraińska. Szacuje się, że na południu kraju mieszka około 600 tys. osób pochodzenia ukraińskiego. W mieście Prudentópolis znanym jako „Mała Ukraina” 80% mieszkańców jest potomkami Ukraińców. W międzyczasie przybyło kilka grup Ukraińców wspieranych przez organizacje kościelne, zwłaszcza w mieście Kurytyba i okolicach.

Instytut Ivoti ma długą historię. Jego początki sięgają 4 kwietnia 1909 roku w gminie Taquari. Instytut jest efektem wysiłków niemieckich imigrantów, którzy na początku ubiegłego wieku rozpoczęli budowę szkół.

Estonia

Do tego nadbałtyckiego kraju przybyło już ponad 30 000 ukraińskich uchodźców. Kościół Ewangelicko-Luterański w Estonii jest również zaangażowany w pomoc m.in. w kwestii znalezienia zakwaterowania dla uchodźców. Parafia w Keila – około 25 km na zachód od Tallina, również chce przyjąć uchodźców. „Od 9 marca w naszym domu parafialnym mieszka sześcioosobowa rodzina z Ukrainy. Chcemy rozbudować część piętra. Chodzi o izolację, ogrzewanie, łazienki i malowanie” – napisał ks. Matthias Burghradt. „Od dłuższego czasu planowaliśmy podłączenie domu do sieci ciepłowniczej. Koszty tego wynoszą około 15 000 euro. Remont mieszkania na piętrze domu ma kosztować ok. 8 000 euro”. Część kosztów uda się pokryć z oszczędności, pieniądze da także miasto Keila, a projekt wsparło także Gustav-Adolf-Werk.

www.glauben-verbindet.blogspot.com

Słowacja

Z Ukrainy uchodźcy uciekają także do Słowacji. Parafia w Partizánska Ľupča przyjęła już 82 uchodźców. W tej parafii oraz w parafii w Pribelce, a także na samej granicy pomagał jako wolontariusz ks. Drahus Oslik z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w USA (ELCA). Ks. Oslik pochodzi ze Słowacji, a obecnie pracuje w parafii w Waynesboro w Wirginii.

Vyšné Nemecké to miasto na granicy słowacko-ukraińskiej, gdzie działa punkt diakonijny. W dzień i w nocy są tam witani uchodźcy, oferowany jest im transport, pomoc medyczna, jedzenie oraz wsparcie duchowe. Ks. Oslik wraz z przedstawicielami Światowej Federacji Luterańskiej podróżował do kilku ośrodków, w których mieszkają uchodźcy. „Inspiruje mnie to, co zobaczyłem – powiedział. – Najpiękniejsi ludzie – odważni Ukraińcy, których historii jest wiele – oraz troskliwi i bezinteresowni wolontariusze, którzy pracują bez przerwy, by zaopiekować się najsłabszymi”.

www.livinglutheran.org

 

„Zwiastun Ewangelicki” 9/2022