miniatura

Rozwijanie talentów drogą do normalności

Światowa Federacja Luterańska we współpracy z innymi organizacjami, m.in. Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, organizuje od 2014 roku w obozie dla uchodźców w Kakumie w północno-zachodniej Kenii konkurs młodych talentów (Kakume Got Talent). Celem jest pielęgnowanie młodych talentów i promowanie różnorodności kulturowej.

Uczestnicy spotykają się przez trzy dni. Podczas zajęć młodzi artyści prezentują swoje umiejętności w różnych kategoriach – muzyka, taniec, poezja, rysunki i obrazy, i nie tylko.

Emmanuel Tom Jildo, młody uchodźca z Sudanu Południowego, był jednym z uczestników tego wydarzenia w 2021 r. „Kakuma Mam Talent zbudował moją pewność siebie. Każdego roku mogę dzielić się swoimi dziełami i uczyć się od moich rówieśników” – powiedział Jildo.

„Pokaz talentów to sposób na wyrażenie siebie. Wydarzenie to umożliwia również młodzieży w Kakumie poznanie swoich mocnych stron i przekształcenie ich sztuki w możliwości utrzymania” – powiedział Denise Akun, z ŚFL w Kakumie. Zwycięzcy konkursu otrzymują ciągłe wsparcie poprzez program mentorski i szkolenia, aby rozwijać swoje talenty w taki sposób, aby mogli się dzięki nim utrzymać.

Obóz dla uchodźców istnieje od 1992 roku i mieści ponad 200 000 osób. Około 36% jego mieszkańców to młodzież.

na podstawie www.lutheranworld.org


Modlitwa o Madagaskar

Cyklon Batsirai uderzył 5 lutego 2022 r. w południowo-wschodni Madagaskar. Wyrządził wiele szkód, a ponad 100 osób straciło życie. Cyklon wywołał powodzie, zniszczył budynki, infrastrukturę, linie energetyczne. Szacuje się, że ponad 120 tysięcy ludzi ma zniszczone lub uszkodzone domy. Dwa tygodnie wcześniej w wyspę uderzył cyklon Ana. Niestety kolejne zniszczenia przyniósł 23 lutego cyklon Emnati, w trakcie którego wiatr rozpędzał się do 140 km na godzinę. Na miejscu pomaga m.in. polska grupa z Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

W poprzednim numerze opublikowaliśmy wywiad z bp. Denisem Rakotozafy z Madagaskaru, który mówił o trudnej sytuacji wiernych. Przynajmniej 10 diecezji Malgaskiego Kościoła Luterańskiego bezpośrednio ucierpiało w wyniku silnych porywów wiatru i powodzi. Sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej ks. Anne Burghardt zapewniła w liście do władz Kościoła, który przekazano w pierwszej połowie lutego, o solidarności i modlitwie całej wspólnoty w obliczu zniszczeń i ofiar śmiertelnych. „Zdaję sobie sprawę, że jest to dla was trudny czas, ponieważ zostaliście bezpośrednio dotknięci, a mimo to nadal służycie innym, którzy również cierpią. Jesteśmy z wami, gdy stawiacie czoła tym wyzwaniom” – napisała Burghardt.

na podstawie www.lutheranworld.org

„Zwiastun Ewangelicki” 5/2022